Ruszyło głosowanie do budżetu obywatelskiego

W poniedziałek, 16 października, rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do piątej edycji chorzowskiego budżetu obywatelskiego. Po raz pierwszy mieszkańcy mogą głosować tylko online. Na bieżąco można zobaczyć też aktualny wynik głosowania. Projekty podzielone zostały na zadania inwestycyjne oraz zadania społeczne.

Olga Krzyżyk, fot. Jolanta Sajkiewicz

Ruszyło głosowanie do budżetu obywatelskiego
W Chorzowie budżet obywatelski wprowadzono po raz pierwszy w 2013 roku. Dzisiaj, 16 października, z kolei rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do 5. edycji budżetu obywatelskiego. Chorzowianie głosują internetowo za pomocą strony www.bo.chorzow.eu. Specjalne punkty do głosowania utworzono w Urzędzie Miasta oraz we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.

Głosowanie potrwa do 27 października do północy, a wyniki można na bieżąco śledzić na stronie chorzowskiego budżetu obywatelskiego. Łącznie miasto na 5. edycję budżetu obywatelskiego przeznaczyło 2 mln 640 tys. złotych,z czego 30 tysięcy złotych w każdym z 8 okręgów przeznaczonych zostanie na działania miękkie, takie jak organizacja imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw.

Osobna pula pieniędzy projekty społeczne to nowość w budżetach obywatelskich. Po raz pierwszy na Śląsku takie rozwiązanie testowane jest właśnie tu, w Chorzowie. Wśród propozycji zgłoszonych przez chorzowian jako zadania społeczne znalazła się m.in.: gra terenowa na Żabich Dołach, wirtualny spacer po miejscach związanych z Ruchem Chorzów czy stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego.

- Budżet obywatelski w Chorzowie nie ma stałej formuły - co roku coś zmieniamy i poprawiamy bazując na ocenach mieszkańców i naszych doświadczeniach jako organizatorów - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

- W zeszłym roku na kartach do głosowania po raz pierwszy pojawiły się projekty społeczne. Aby zachęcić chorzowian do zgłaszania takich propozycji, w tej edycji utworzyliśmy dla nich osobną pulę pieniędzy. Dzięki temu pomysły na festyn czy wystawę nie muszą konkurować z dużymi inwestycjami, takimi jak np. remont drogi - dodaje prezydent.

W głosowaniu chorzowianie mają do rozdysponowania 10 punktów: 5 na projekty społeczne i 5 na inwestycyjne. Wśród zadań inwestycyjnych jest m.in. budowa ścianki do boulderingu przy ul. Skargi, utworzenie ścieżki zdrowia w Parku Redena czy budowa pumptrucku w Chorzowie Batorym, czyli rowerowego placu zabaw czy budowa wybiegu dla psów przy ul. Opolskiej na Cwajce.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości