Monosol w Zimnej Wódce w gminie Ujazd. W nowej fabryce powstanie 90 miejsc pracy

  • Nowa Trybuna Opolska
Na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd przy autostradzie A4 wbito we wtorek symboliczną łopatę pod budowę fabryki MonoSol. Będzie tam produkowana folia rozpuszczalna.

Radosław Dimitrow

Inwestor z amerykańskim i japońskim kapitałem zdecydował się na inwestycję w Zimnej Wódce pod Ujazdem pomimo trwającej pandemii koronawirusa.

W nowej fabryce zamierza produkować ekologiczną folię, która rozpuszcza się w wodzie. Produkt stosowany jest m.in. do pakowania detergentów (np. kapsułek do pralek i zmywarek), a także pakowania żywności, leków i środków ochrony roślin.

- W gminie Ujazd dostaliśmy profesjonalne wsparcie i zaproponowano nam świetne warunki do inwestycji - mówi Scott Bening, prezes i dyrektor generalny koncernu MonoSol. - Już niebawem stworzymy tutaj około 90 atrakcyjnych miejsc pracy.

Monsol ma główną siedzibę w stanie Indiana w USA, ale koncern jest częścią japońskiej grupy Kuraray, która działa w branży chemicznej.

We wtorek (30 czerwca) w Zimnej Wódce wbito symboliczną łopatę pod budowę fabryki. Ze względu na epidemię uroczystości miały nietypowy przebieg. Zarząd firmy z prezesem Scott Beningiem pojawił się na scenie na telebimie, a przemawiał dzięki łączności internetowej. Wspólny toast został wzniesiony równolegle po obu stronach oceanu.

Czytaj także

Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu mówi, że MonoSol, to bardzo ważny inwestor.

- Cieszymy się z tej inwestycji nie tylko ze względu na nowe miejsca pracy i wpływy z podatków - tłumaczy Ibrom. - MonoSol to innowacyjne przedsiębiorstwo, które dąży do zastąpienia tradycyjnego plastiku, ekologicznym odpowiednikiem.

Inwestycji towarzyszyć będzie budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków przemysłowych - tę inwestycję sfinansuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która zarządza częścią terenów przy A4.

Harmonogram projektu zakłada rozpoczęcie produkcji z końcem 2021 roku.

W strefie gospodarczej gminy Ujazd działa obecnie 12 zakładów m.in. z branży automotive, logistycznej oraz betoniarskiej. Pracę znalazło tutaj ok. 1,5 tys. mieszkańców.

Ostatnia inwestycja Monosolu warta jest ok. 340 mln złotych.

Nowe objawy koronawirusa

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości