Mieszkańcy mają do podziału 12 mln zł na ciekawe pomysły

  • Dziennik Polski
Budżet obywatelski. Krakowianie po raz czwarty wybierają, w jaki sposób chcą zmienić życie pod Wawelem.

Piotr Drabik

Już dziś rozpoczyna się głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego (BO). Do wyboru jest jednak tylko 319 propozycji zadań - 111 ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych - czyli najmniej w czteroletniej historii. Do rozdysponowania jest ponad 12 mln złotych.

Większość projektów dotyczy zadań infrastrukturalnych i zieleni (lista wszystkich dostępna jest pod adresem budzet.krakow.pl). Wśród zaakceptowanych pomysłów znajdziemy m.in. zagospodarowanie wschodniej części zalewu Bagry, budowy tężni solankowej dla mieszkańców, parkiet do tańczenia w plenerze, darmowe przejazdy tramwajowe do Nowej Huty oraz zakup masek antysmogowych. Wśród projektów nie brakuje również kontrowersyjnych pomysłów, jak zakup mieszkań dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

Głosować na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe można zarówno przez internet, jak i w formie papierowej. Mieszkańcy, którzy chcą zrobić to w sieci muszą wcześniej założyć konto w portalu budzet.krakow.pl podając swoje dane. - W celu oddania głosu, mieszkaniec podczas zakładania profilu do głosowania będzie musiał go potwierdzić unikatowym hasłem SMS, które otrzyma na wskazany przez siebie numer telefonu komórkowego - wyjaśnił Mateusza Płoskonka, dyrektor biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Następnie po zalogowaniu w dowolnym miejscu należy wskazać trzy projekty ogólnomiejskie i tyle samo ze swojej dzielnicy. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje trzy punkty, a najniżej jeden.

- Po zeszłorocznych doświadczeniach zdecydowaliśmy się na weryfikację tożsamości osób głosujących - podkreślił Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Ma on na myśli zamieszanie w poprzedniej edycji BO, w której wygrał projekt „Skrzydła Krakowa” dzięki opłacanym ankieterom i wykorzystywaniu numeru PESEL bez wiedzy mieszkańców.

Wyjątkowa sytuacja ma miejsce w Bieńczycach, które wycofały się z dzielnicowej edycji BO. Dlatego mieszkańcy Dzielnicy XVI mogą wybierać tylko projekty ogólnomiejskie. Przez najbliższe dwa tygodnie można głosować również w jednym z ponad 90 tradycyjnych punktów (pełna lista w portalu budzet.krakow.pl) m.in. w namiocie obywatelskim na Małym Rynku, Miejskim Centrum Dialogu (ul. Bracka 10), budynkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, szkołach i siedzibach rad dzielnic.

- To głosowanie będzie odbywać się po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby głosującej - wskazywał Mateusza Płoskonka. Ponadto w niektórych punktach stacjonarnych możliwe wybranie projektów przez internet. Oddany głos będzie nie ważny, jeśli karta zostanie wypełniona w sposób nieczytelny lub z niepoprawnymi danymi.

Dodatkowe urny i karty do głosowania pojawią się również podczas wybranych weekendowych imprez na świeżym powietrzu np. Jarmark Świętojański oraz Małopolski Piknik Lotniczy. W tym roku nowością są pikniki obywatelskie, podczas których również można wybrać najlepsze projekty w BO. 17 czerwca taką imprezę zaplanowano w parku Bednarskiego, dzień później w parku Ratuszowym oraz 25 czerwca na Błoniach (w każdym z tych miejsc głosowanie będzie dostępne w godz. 12-16).

Pytania dotyczące głosowania BO można zadać dzwoniąc w dni powszednie pomiędzy 19 a 30 czerwca na specjalną infolinię pod numerem (12) 616-11-11.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 8

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości