Leśna kryjówka i nasadzenia drzew, czyli obywatelski Prądnik Biały postawił na zielone

  • Dziennik Polski
Inicjatywy. 100 dodatkowych nasadzeń oraz leśna kryjówka dla najmłodszych. Te projekty podbiły serca mieszkańców Prądnika Białego w tegorocznej edycji dzielnicowego budżetu obywatelskiego (BO).

Piotr Drabik

- Jako mieszkańcy będziemy mieli wpływ na to, gdzie pojawi się zieleń - podkreśla Joanna Marcela, autorka projektu „Drzewa i ich rozwój”. Zakłada on wykonanie 100 nasadzeń na terenie Dzielnicy IV Prądnik Biały oraz akcję promocyjną na temat środowiska naturalnego. Projekt za 100 tys. zł zostawił w tyle konkurencję i wygrał w lokalnej edycji BO.

Gdzie w Prądniku Białym powinny pojawić się nowe drzewa? - Na przykład w nowej część Azorów w rejonie ul. Radzikowskiego - proponuje Joanna Marcela. Dyrektorka w jednej z firm informatycznych co roku składa swoje projekty do budżetu obywatelskiego. Zgłoszone przez nią w poprzednich latach propozycje m.in. samoobsługowych stacji naprawy rowerów oraz montażu huśtawek dla niepełnosprawnych dzieci już doczekały się realizacji. Teraz aktywistka z Prądnika Białego zdecydowała się na projekt związany z zielenią. - Nawet moje dziecko na spacerach zwracało uwagę na wycięte w okolicy drzewa - wskazuje Joanna Marcela. Ma nadzieję, że lokalizacje obywatelskich nasadzeń w „czwórce” wskażą sami mieszkańcy dzielnicy.

Na podobne zaangażowanie liczy Olga Płuciennik z klubu rodziców Mamaton i inicjatorka wózkowej masy krytycznej. Zgłoszony przez nią projekt leśnej kryjówki dla najmłodszych w Lesie Witkowickim również doczeka się realizacji w ramach BO.

- W sąsiedztwie brakuje placów zabaw, a część istniejących zlikwidowano - tłumaczy Olga Płuciennik. Ponadto ogródki jordanowskie nie są przystosowane do rozwoju zarówno małych, jak i starszych dzieci. Dlatego aktywistka zaproponowała nietypowy plac zabaw. W leśnej kryjówce znajdą się tylko urządzenia wykonane z naturalnych materiałów, a ich kształt i funkcje zostaną przedyskutowane z mieszkańcami dzielnicy. Na przygotowanie warsztatów, projektu leśnego placu oraz jego realizację zostanie przeznaczone 180 tys. zł.

- Celowo w opisie projektu nie znalazło się nic o szczegółach nowego placu zabaw. Chcemy razem z mieszkańcami stworzyć wizję tego miejsca - mówi nam Olga Płuciennik. Bezpośrednią inspiracją dla niej był plac zabaw na Podleśnej Polanie w Gdańsku. Park z drewnianymi huśtawkami i przeszkodami również sfinansowano częściowo z miejscowego budżetu obywatelskiego.

Z leśnej kryjówki mają korzystać zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice oraz pozostali mieszkańcy. - Ma odpowiadać na potrzeby różnych grup - zapowiada autorka projektu.

Z tegorocznej puli na projekty obywatelskie z Dzielnicy IV (aż 400 tys. zł) zostanie sfinansowanych osiem projektów. Wśród nich m.in. stworzenie zielonego zaułka przy ul. Prądnickiej (41 tys. zł), remont schodów przy ul. Opolskiej (35 tys. zł) czy budki lęgowe dla ptaków (20 tys. zł).

WIDEO: Absurdalne zgłoszenia na pogotowie. W jakich sytuacjach nie powinno się wzywać karetki?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości