Kraków. Nowe drzewa na Bulwarach? To możliwe dzięki budżetowi obywatelskiemu

  • Gazeta Krakowska
Krakowscy urzędnicy przedstawili listę zadań zgłoszonych do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Teraz jest czas na odwołania dla zadań, które dostały negatywną opinię. Ostateczna lista zostanie opublikowana 14 czerwca, a głosowanie zacznie się dwa dni później. Wśród zadań już dopuszczonych do głosowania jest projekt "Zazieleńmy Bulwar Wołyński", który zakłada nasadzenie 20 drzew.

Redakcja

Projekt zakłada nasadzenie 20 sztuk drzew na Bulwarze Wołyńskim przy ulicy Konopnickiej, w jednym rzędzie od mostu Grunwaldzkiego do hotelu Forum. Drzewa powinny mieć ok. 45 cm obwodu. Jednak niezbyt wysokie, żeby nie zaburzały widoku na drugi brzeg Wisły.

Bulwary Wiślane, a zwłaszcza rejon hotelu Forum, są bardzo popularne wśród krakowian. Nasadzenie drzew (bliżej ulicy Konopnickiej) spowoduje, że teren bardziej się zazieleni, a Bulwary zostaną osłonięte drzewami od ruchliwej ulicy, a w lecie dadzą dodatkowy cień i ochłodę. Teraz obszar pomiędzy Bulwarem Wołyńskim a ulicą Konopnickiej jest odsłonięty i „goły”. Posadzenie drzew skutecznie ożywi ten obszar.

W zeszłym tygodniu urzędnicy opublikowali listę zadań w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, które przeszły weryfikację formalno-prawną. Z 678 zgłoszonych zadań odsiano blisko 40 procent - 262. Teraz jest czas na ewentualne odwołania od decyzji urzędników.

Weryfikacja zadań zgłaszanych przez mieszkańców trwała do końca maja. Wcześniej mieszkańcy złożyli rekordową liczbę projektów, bo aż 678 - 450 dzielnicowych i 228 ogólnomiejskich. Po weryfikacji odrzucono 153 projekty dzielnicowe i 109 ogólnomiejskich. Na liście jest więc 297 projektów dzielnicowych i 119 ogólnomiejskich (tych odrzucono więc prawie połowę).

Ostateczną listę zadań poznamy 14 czerwca. Później zostaną rozlosowane numery dla projektów, a głosowanie potrwa od 16 do 30 czerwca.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości