Kąpielisko nad jeziorem Okonin (gmina Ciechocin) już działa. Od 1 lipca mają pojawić się ratownicy

Wiele osób zaniepokoił brak na liście kąpielisk w regionie jeziora Okonin (w gminie Ciechocin). Sprawdziliśmy z czego on wynika oraz czy rzeczywiście w powiecie golubsko-dobrzyńskim nie można będzie skorzystać z kąpieli w jeziorze pod okiem ratownika wodnego.

Karolina Rokitnicka

W internetowym Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://sk.gis.gov.pl. można sprawdzić, gdzie znajdują się strzeżone kąpieliska. Wpisujemy adres lub znajdujemy je na mapie Polski lub regionu. Z serwisu wynika, że w te wakacje w województwie kujawsko-pomorskim będą czynne 32 oficjalne, strzeżone przez ratowników kąpieliska. Nie ma tam jeziora Okonin.

Teren należy do Skarbu Państwa, w imieniu którego zarządza Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń, z siedzibą w Konstancjewie. Najemcą jest natomiast Stowarzyszenie Właścicieli Domków Letniskowych "OKONIN" w Okoninie. Stowarzyszenie jednak nie prowadzi kąpieliska. Od lat dzierżawi teren prywatnym podmiotom.

- Zaznaczamy w umowie, że teren ma być przeznaczony pod kąpielisko. W tym roku prowadzic je ma ta sama osoba, co w ubiegłym sezonie – mówi wiceprezes SWDL w Okoninie Małgorzata Pokwicka.

Aktualnie nie ma ratowników. Dziś (30 czerwca) wywieszona była czerwona flaga, która na kąpieliskach strzeżonych oznacza zakaz kąpieli.

- Kąpiel jest możliwa, ale na własną odpowiedzialność. Ratownik będzie od 1 lipca. Wstęp na plażę kosztuje 5 zł. W zamian zapewniamy pojemniki na odpady i toaletę Toitoi - dowiedzieliśmy się dziś 30 czerwca w kasie.

Również prezes SWDL zapewnia, że ratownik będzie.

- Dzierżawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego kąpieliska, utrzymania porządku, dbania o czystość, należyty stan infrastruktury. Plaża jest ogrodzona, opłaty są pobierane od godz. 8 do godz. 22. Mamy zapewnienie, że od 1 lipca będą ratownicy – dodaje prezes SWDL Ryszard Jagielski.

Trwa głosowanie...

Gdzie w tym roku wybieracie się na wakacje?

Prezes SWDL przyznaje także, że jest sporo problemów z działalnością ośrodka.

- Tereny formalnie są leśne, kwoty dzierżawy bardzo wysokie. Stowarzyszenie liczy około 170 członków. Ponosimy m.in. koszty wywozu śmieci, jednak odpady pozostawiają także osoby, które są nad jeziorem gośćmi. Próbowaliśmy podjąć temat z gminą Ciechocin, z powiatem golubsko-dobrzyńskim i władzami Torunia, by pomogły w pokryciu kosztów, ale bezskutecznie. Przez wiele lat problemem były jakiekolwiek zmiany w infrastrukturze. Dzięki uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego część z nich udało się rozwiązać. Możliwe stały się remonty i rozbudowa domku, a także powstanie centralnej sieci kanalizacji, którą planujemy wykonać – dodaje prezes Jagielski.

Gmina na dziś (30 czerwca) zaplanowała sesję Rady Gminy. W programie była uchwała - zgoda na utworzenie w 2020 roku miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli w miejscowości Elgiszewo nad jeziorem Okonin. Długość linii brzegowej do kąpieli to 50 mb. Organizatorem kąpieliska ma być firma Reklama Diki Dystrybucja Małgorzata Sumińska F.H.U Toruń.

- Ta firma ma dostać zgodę na kąpielisko na lipiec, na sierpień ma być kolejna uchwała – wyjaśnia wójt gminy Ciechocin Andrzej Okruciński.

Czytaj także

Kąpielisko nad jeziorem Okonin (gmina Ciechocin) już działa....

Nowy podatek audiowizualny

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości