Głosowania, nie tylko w budżecie obywatelskim, potwierdzane smsem

  • Dziennik Polski
Społeczeństwo. Urzędnicy opracowują aplikację, która pozwoli w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego ograniczyć liczbę fałszywych głosów. Krakowianie mają bowiem, od początku głosowania (17 czerwca), potwierdzać swoje typy smsem.

Marzena Rogozik

Takie rozwiązanie już w listopadzie ubiegłego roku zaproponował prezydentowi miasta Klub Przyjazny Kraków, a potem forsowała Rada Budżetu Obywatelskiego. Urzędnicy w końcu dali się przekonać. - Pracujemy nad nową aplikacją. Testowa wersja, która posłuży w tym roku do głosowania na projekty budżetu obywatelskiego ma być gotowa już w maju - wyjaśnia Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Każdy głosujący będzie musiał założyć konto, a w nim oprócz podstawowych danych podać również unikalny numer PESEL i numer telefonu. - Taka kombinacja pozwoli nam stwierdzić, że osoba oddająca głos jest tą, za którą się podaje - dodaje dyrektor MOWIS. To rozwiązanie ma być też wykorzystywane podczas innych miejskich ankiet i sondaży, w których urzędnicy pytają mieszkańców o zdanie, np. w głosowaniu na lokalizacje parku, stacji rowerów Wavelo albo zmiany nazwy przystanku, by uniknąć przypadków oddawania fałszywych głosów i zawyżania wyników plebiscytu. - Będzie to też wygodne, bo jeden panel posłuży do innych głosowań - mówi dyrektor Płoskonka.

Łukasz Wantuch, radny z Przyjaznego Krakowa uważa, że rozwiązanie smsowe, o które zabiegał jego klub może wreszcie uwiarygodnić krakowski budżet obywatelski, wokół którego narosło sporo kontrowersji. - Ta metoda się sprawdzi, uszczelni budżet, ale tylko wtedy, gdy urzędnicy nie zrobią innej furtki na oszustwa jak np. dopuszczenie więcej niż trzech potwierdzeń z jednego numeru telefonu - zaznacza Łukasz Wantuch. Urzędnicy utrzymują, że chcą wprowadzić jeden sms jako jeden głos.

Dodatkowe zabezpieczenie może jednak jeszcze zmniejszyć i tak niewielką frekwencję wśród głosujących. - Liczymy, że w tym roku zrównoważy to głosowanie papierowe. Chcemy je tak zorganizować, by nie doszło do kserowania lub wypełniania kart przez osoby postronne. Będziemy je m.in. pieczętować - mówi dyrektor Płoskonka.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Radny miejski Łukasz Wantuch prezentuje możliwości drona z czujnikiem do wykrywania palenia śmieciami w kominkach

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości