Budżet obywatelski po raz czwarty

  • Gazeta Krakowska
Od 1 do 31 marca mieszkańcy Krakowa mogą zgłaszać propozycje pomysłów, które chcieliby urzeczywistnić w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego. Zadania mogą dotyczyć różnych obszarów funkcjonowania miasta i życia jego mieszkańców. W czerwcu zostaną poddane głosowaniu, a te, które wygrają, będą realizowane w 2018 r.

Piotr Ogórek

Do dyspozycji krakowian są już specjalna infolinia oraz punkty konsultacyjne, w tym namiot na Małym Rynku.

– Jesteśmy na początku IV edycji Budżetu Obywatelskiego Krakowa. Wyciągamy wnioski z przeszłości, tak żeby w tym roku dotrzeć z kampanią informacyjno-promocyjną do jak największej liczby mieszkańców. O ile krakowanie i krakowianki są bardzo aktywni na etapie składania projektów, to już mniej chętnie biorą udział w głosowaniu – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.

– Chcemy to zmienić, m.in. dlatego przywracamy głosowanie papierowe, o które dopominały się różne środowiska. Stawiamy też na różnorodność form promocji, oprócz narzędzi elektronicznych będziemy korzystać z tradycyjnych metod, czyli ulotek, plakatów, nośników umieszczonych w komunikacji miejskiej. Do dyspozycji mieszkańców są też punkty konsultacyjne, tak jak ten tutaj, na Małym Rynku, oraz dwa w galeriach handlowych, które świetnie się sprawdziły w poprzednich edycjach BO.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider zwrócił uwagę na edukacyjny aspekt budżetu obywatelskiego: – Poprzez udział w budżecie obywatelskim uczymy się, jak zmieniać miasto, to lekcja dla nas wszystkich, samorządowców i mieszkańców. Analiza wykonalności zadań złożonych w dwóch pierwszych edycjach BO pokazuje, że prawie wszystko udało się zrealizować. Chcemy teraz pokazywać mieszkańcom, jak funkcjonują zadania wykonane do tej pory – podkreślił przewodniczący.

O szczegółach tegorocznej edycji BO opowiedział Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS. – 1 marca rozpoczęliśmy nabór projektów za pomocą platformy elektronicznej, wpłynęły już dwie propozycje, jedna ogólnomiejska i druga dzielnicowa – poinformował. Podkreślił, że istotą budżetu obywatelskiego są spotkania z mieszkańcami. – Organizujemy 9 spotkań ogólnomiejskich skierowanych do różnych grup społecznych oraz 5 spotkań w różnych obszarach tematycznych. To pozwoli mieszkańcom dobrać dzień i tematykę spotkania do swoich potrzeb. Warto przyjść, aby dowiedzieć się, jak napisać projekt, na co zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać – zachęcał Mateusz Płoskonka. Poza tym będzie w sumie 46 spotkań organizowanych w dzielnicach Krakowa, informacje na ten temat pojawiają się na bieżąco na stronie internetowej.

Dyrektor Biura MOWIS przypomniał też, że w namiocie ustawionym na Małym Rynku przez cały marzec w dni powszednie od 17.00 do 20.00 dyżury będą pełnić pracownicy merytorycznych jednostek UMK, ci sami, którzy po 31 marca będą oceniali projekty. Warto więc sprawdzić, która jednostka w jakim terminie będzie dyżurować. Dodał też, że nową formą wsparcia budżetu obywatelskiego są ambasadorowie BO, czyli doświadczeni już uczestnicy BO, zaangażowani w cały proces . Ich zadaniem będzie wspieranie mieszkańców, organizowanie spotkań i zachęcanie do udziału w BO na wszystkich jego etapach.

Pula środków przeznaczonych na IV edycję BO to łącznie ponad 12 mln zł, w tym 10 mln na projekty ogólnomiejskie oraz 2 mln 145 tys. zł na projekty dzielnicowe. Propozycję zadania o charakterze ogólnomiejskim może zgłosić każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 lat. W przypadku projektów dzielnicowych projektodawca musi być dodatkowo mieszkańcem dzielnicy, której dotyczy zadanie. Głosowanie odbędzie się w dniach 17–30 czerwca. Jest też dobra wiadomość dla zwolenników głosowania tradycyjnego: w tym roku wraca system mieszany, więc poparcie dla projektów i ich autorów będzie można wyrazić zarówno kartką, jak i kliknięciem.

Marzec będzie miesiącem intensywnej kampanii informacyjno-promocyjnej wspierającej realizację Budżetu Obywatelskiego. Z początkiem miesiąca została uruchomiona infolinia BO – w godzinach pracy UMK (7.30–15.30) pod numerem 12 616 11 11 można uzyskać informacje dotyczące: wsparcia technicznego platformy internetowej (po wybraniu # 1), organizowanych przez Urząd Miasta Krakowa spotkań z mieszkańcami (po wybraniu # 2) oraz ogólnie budżetu obywatelskiego (po wybraniu # 3).

Mieszkańcy zainteresowani udziałem w Budżecie Obywatelskim mogą już odwiedzać punkty konsultacyjne zlokalizowane na Małym Rynku oraz w galeriach handlowych (Bonarka, M1). Do namiotu na Małym Rynku magistrat zaprasza w dni powszednie w godz. 12.00–20.00, a w weekendy w godz. 12.00–18.00. Pracują w nim specjalnie przeszkolone osoby, a także przedstawiciele UMK i miejskich jednostek. Każdy może w nich zasięgnąć informacji i skonsultować swój wniosek do BO, m.in. z zakresu zieleni miejskiej, infrastruktury, komunikacji, kultury, sportu, edukacji. Drugi punkt mieści się w Galerii Handlowej Bonarka i działa codziennie w godz. 14.00–20.00. Trzeci zostanie uruchomiony w Galerii Handlowej M1 8 marca i będzie otwarty do końca miesiąca codziennie w godz. 14.00–20.00.

Na marzec zaplanowano liczne spotkania z mieszkańcami – o charakterze ogólnomiejskim organizowane przez Miejskie Centrum Dialogu oraz o charakterze dzielnicowym organizowane przez poszczególne dzielnice. W lutym odbyły się spotkania środowiskowe (dla seniorów, rodzin, studentów i ogólne). W marcu odbędzie się 5 spotkań tematycznych: Kulturalne BO, Zielone BO, Sportowe BO, Infrastrukturalne BO, Edukacyjne BO. Dzielnice organizują spotkania dzielnicowe we własnym zakresie. Szczegółowy harmonogram spotkań, na bieżąco uzupełniany w oparciu o nadsyłane informacje, dostępny jest na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.

Działania promocyjne obejmować będą również reklamę w mediach lokalnych, internecie oraz przestrzeni miejskiej (citylighty, billboardy). Informacje o budżecie obywatelskim będą się pojawiały w komunikacji miejskiej, nie zabraknie również standardowych materiałów takich jak plakaty i ulotki.

Źródło: TVP 3

Pobierałeś zasiłki w czasie epidemii? To musisz wiedzieć

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości