Budżet obywatelski: już można zgłaszać projekty

  • Dziennik Polski
Urzędnicy zapowiadają, że marzec będzie miesiącem intensywnej kampanii promocyjnej BO. I zachęcają krakowian do udziału w licznych spotkaniach konsultacyjnych.

Paulina Szymczewska

Ponad 12 mln zł zostanie przeznaczone na tegoroczną, już IV edycję budżetu obywatelskiego (BO). Z tego 10 mln zł trafi na projekty ogólnomiejskie, a reszta - na dzielnicowe. Krakowianie już mogą zgłaszać swe pomysły do BO, cały czas trwają też spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców.

Rozpoczęły się one w lutym, a służą temu, by zastanowić się nad potrzebami lokalnej społeczności, zgłosić swe propozycje zadań do BO, a także by skorzystać z fachowych porad i dopracować szczegóły projektu. W tym miesiącu urzędnicy postanowili jeszcze bardziej zintensyfikować kampanię informacyjno-promocyjną wspierającą realizację BO. Uruchomili m.in. specjalną infolinię (tel. 12 616-11-11), gdzie można uzyskać ogólne informacje o tej inicjatywie, a także te dotyczące wsparcia technicznego platformy internetowej i organizowanych przez magistrat spotkań z mieszkańcami. - Zainteresowani krakowianie mogą również odwiedzać punkty konsultacyjne, w których zasięgną informacji i skonsultują swój wniosek do BO, m.in. z zakresu zieleni miejskiej, infrastruktury, komunikacji, kultury, sportu, edukacji - wymienia Jan Machowski z krakowskiego magistratu. Pierwszy taki punkt działa w namiocie na Małym Rynku, a drugi w centrum handlowym Bonarka. Natomiast trzeci zostanie uruchomiony 8 marca w M1.

Warto zadzwonić na infolinię albo odwiedzić punkt konsultacyjny i zasięgnąć fachowej porady. Od 1 marca można już bowiem zgłaszać pomysły do tegorocznej edycji BO. Mogą one dotyczyć różnych obszarów funkcjonowania Krakowa i życia jego mieszkańców. Przypomnijmy, propozycję zadania o charakterze ogólnomiejskim może zgłosić każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 lat. W przypadku zadań dzielnicowych projektodawca dodatkowo musi być mieszkańcem dzielnicy, której dotyczy jego pomysł.

Na projekty urząd czeka do końca marca, a w czerwcu zostaną one poddane głosowaniu. Te, które wygrają, będą realizowane w 2018 roku. - Mamy również dobrą wiadomość dla zwolenników głosowania tradycyjnego: w tym roku wraca system mieszany - informuje Jan Machowski. Oznacza to, że głosować w BO można zarówno tradycyjnie (poprzez wrzucenie kartki z głosem do urny w jednym z ustalonych punktów), jak i przez internet.

Więcej informacji na stronie www.budzet.krakow.pl.

***

Dowiedz się więcej o BO

Przez cały marzec odbywają się spotkania dla mieszkańców, poświęcone budżetowi obywatelskiemu - ogólnomiejskiemu i dzielnicowemu. Oto najbliższe terminy:

6 marca - spotkanie dla mieszkańców Mistrzejowic, godz. 16, siedziba Dzielnicy XV, Miśnieńska 58;
6 marca - dla mieszkańców Zwierzyńca, godz. 18, Klub Kultury Chełm, ul. Chełmska 16;
6 marca - dla mieszkańców Podgórza Duchackiego, godz. 18, ZSOI nr 7, ul. Czarnogórska 14;
6 marca - dla mieszkańców Podgórza, godz. 18.30, magistrat, Rynek Podgórski 1;
7 marca - spotkanie tematyczne „Zielone BO”, godz. 17.30, Krzysztofory, Rynek Główny 35;
7 marca - dla mieszkańców Prądnika Białego, godz. 18, SP nr 21, ul. Batalionu „Skała” AK 12.

Rękojmia czy gwarancja. Co jest korzystniejsze? #ZROZUM

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości