Budżet obywatelski gotowy do głosowania

  • Gazeta Krakowska
Urzędnicy zaprezentowali ostateczną listę zadań w tegorocznym budżecie obywatelskim. Wśród nich między innymi zakup mieszkań.

Piotr Ogórek

Od 17 do 30 czerwca potrwa głosowanie w czwartej edycji budżetu obywatelskiego. Ostatecznie do głosowania urzędnicy dopuścili 111 projektów ogólnomiejskich i 208 dzielnicowych. Do wydania jest ponad 12 mln zł. Głosować będziemy przez internet, ale powróci też forma papierowa. Wśród zgłoszonych dominują pomysły związane z zielenią. Nie brakuje zadań, które budzą wątpliwości. W tym roku dopuszczono przykładowo projekt, który zakłada zakup mieszkań komunalnych.

Krakowianie zgłosili w sumie 587 projektów: 352 dzielnicowe i 235 ogólnomiejskich. Ze wszystkich urzędnicy odrzucili 281. Z 73 odwołań uwzględnili tylko 14. Ostateczna dopuszczona liczba zadań wyniosła więc 319. Główne powody negatywnej weryfikacji to brak listy poparcia lub wystarczającej liczby podpisów. Część zadań przekraczała dopuszczalne limity. Dotyczy to zwłaszcza dzielnic. Część zadań odrzucili jednak urzędnicy na zasadzie „nie, bo nie”.

Przykładowo, odrzucono projekt remontu elewacji Szkoły Podstawowej nr 21. W uzasadnieniu stwierdzono, że nie spełnia on wymogów ogólnodostępności. Jednocześnie zielone światło dostał projekt renowacji elewacji budynku przy ul. Długiej 15. Dlaczego?

- Nie wiem. To pytanie do jednostki, która zajmowała się weryfikacją projektów - ucina Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych oraz członek Rady Budżetu Obywatelskiego.

Mniej wątpliwości dyrektor ma przy projekcie zakupu 15 mieszkań za 3 mln zł dla osób starszych i niepełnosprawnych. Cel szczytny, ale patrząc na regulamin, wydaje się, że nie spełnia on wymogu ogólnodostępności.

- Ogólnodostępność jest spełniona, bo osoby, które mogą się ubiegać o takie mieszkanie, mają do tego równy dostęp - przekonuje dyrektor.

Wśród interesujących zadań ogólnomiejskich są na przykład: rewitalizacja parku Młynówka Królewska (3 mln zł), sto drzew dla każdej dzielnicy (1 mln 665 tys. zł), budowa tężni solankowych w Nowej Hucie (942 tys. zł), zakup maseczek antysmogowych dla krakowian (1,62 mln zł), nowy park w rejonie ul. Tetmajera (2,5 mln zł) czy zagospodarowanie wschodniej części Bagrów (3 mln zł). Wśród dopuszczonych projektów jest też zgłoszony przez dziennikarzy „Gazety Krakowskiej” - nasadzenie 20 drzew na bulwarze Wołyńskim, od hotelu Forum do mostu Grunwaldzkiego, wzdłuż ul. Konopnickiej (186 tys. zł).

Pełna lista projektów i przypisanych im numerów jest w internecie na stronie budzet.krakow.pl. Tam można się też zapoznać ze szczegółami dotyczącymi głosowania, które potrwa od 17 do 30 czerwca. Głosować będzie można internetowo (weryfikacja przez kod SMS) oraz papierowo (po okazaniu dokumentu tożsamości) w 90 wybranych lokalizacjach w mieście.
WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości