Budżet obywatelski do poprawki

  • Dziennik Polski
Inicjatywy. Członkowie Rady Budżetu Obywatelskiego (BO) wysłali list do prezydenta Jacka Majchrowskiego z propozycjami kilku kluczowych zmian w zasadach jego organizacji. Ich zdaniem są one konieczne, by zachęcić więcej mieszkańców do głosowania.

Arkadiusz Maciejowski

W tym roku frekwencja była bowiem fatalna, wyniosła zaledwie 5 proc. Oddanych zostało tylko 32 280 głosów. To znacznie mniej niż w poprzednim roku, gdy głosowało ok. 45 tys. osób.

W liście do prezydenta Majchrowskiego członkowie Rady BO sugerują m.in. zmianę terminu głosowania na zgłoszone projekty. Do tej pory odbywało się ono w ostatnich tygodniach czerwca (w tym roku od 17 do 30 czerwca), czyli w okresie w którym wiele osób wyjeżdża już na wakacje. „Nie wykorzystujemy potencjału szkół średnich, a przecież budżet obywatelski to narzędzie, z którego mogą korzystać już 16-latkowie, dlaczego nie dotrzeć do nich w ich środowisku edukacyjnym?” - czytamy w liście, pod którym podpisany jest m.in. Łukasz Maślona, członek Rady BO oraz Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicy VII Zwierzyniec.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa podkreślał, że rozważana będzie możliwość zmiany terminu głosowania, ale w grę wchodziłoby przesunięcie go raczej np. na wrzesień niż na maj. - W pierwszej połowie roku terminarz jest bowiem zawsze bardzo napięty, musi być czas na __weryfikację projektów itd. - podkreślał wiceprezydent.

Oprócz kwestii związanych z terminarzem, autorzy listu do prezydenta Majchrowskiego proponują, by zmniejszyć dysproporcję między kwotami przeznaczanymi na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. W tym roku z 12 mln zł przeznaczonych do rozdysponowania aż 10 mln zostanie przeznaczone na projekty ogólnomiejskie. „Skrajnie niskie środki finansowe przeznaczane przez dzielnice np. Grzegórzki czy Czyżyny skutkują małą liczbą projektów, jak również wpływają na ich mniejszą atrakcyjność. To zniechęca mieszkańców do udziału w budżecie obywatelskim - czytamy w liście.

Wczoraj z magistrackiego biura prasowego otrzymaliśmy informację, że w najbliższym czasie zorganizowane zostanie spotkanie z autorami listu. - W jego trakcie poruszone będą zgłaszane propozycje i inicjatywy - informuje Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości