Budżet Obywatelski 2020. Mniej głosów, niż rok temu. Trwa liczenie

  • Gazeta Krakowska
W poniedziałek o północy zakończyło się głosowanie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Trwa liczenie głosów, ale wiadomo, że drogą elektroniczną oddano mniej głosów, niż rok temu. Teraz było ich nieco ponad 30 tys., a w 2019 ponad 36 tys.

Piotr Ogórek

FLESZ - Do Londynu tylko po kwarantannie

Głosowanie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Krakowa trwało od 26 września do 5 października. Do głosowania dopuszczono 97 projektów ogólnomiejskich oraz 477 zadań w dzielnicach, z czego najwięcej w Nowej Hucie - aż 51. Rekordowa jest też pula środków na BO - 32 mln zł. Wszystkie zadania mają być zrealizowane w 2021 r.

Lista projektów jest cały czas dostępna w internecie. Pełną listę wraz z krótką charakterystyką można znaleźć na stronie internetowej budzet.krakow.pl. Wokół BO nie brakuje w tym roku kontrowersji. Wiele z projektów przepadło na etapie ich weryfikacji.

Które zadania zwyciężą? Na razie musimy poczekać na policzenie głosów. - Głosowanie zakończyło się w poniedziałek o północy. Drogą elektroniczną oddano ponad 30 tys. głosów. Teraz liczymy głosy z kart papierowych, ze wszystkich punktów do głosowania. Po ich dodaniu będziemy mogli powiedzieć, jaka była frekwencja - mówi Mateusz Płoskonka, wicedyrektor wydziału polityki społecznej UMK. Liczenie głosów potrwa od tygodnia do dwóch. "Ręcznie" głosować można było w blisko stu punktach rozsianych po całym mieście.

Już teraz można jednak założyć, że frekwencja będzie niższa, niż rok temu. Wpływ na to ma zapewne pandemia koronawirusa. W 2019 roku łącznie oddano 53 647 głosów, z czego 50 004 było ważnych. Drogą elektroniczną oddano wtedy 36 670 głosów, z czego 42 były nieważne. Natomiast w roku 2018 w sumie oddano niecałe 33 tys. głosów.

Czytaj także

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości