Budżet obywatelski 2019. Ostatnia szansa na złożenie wniosku

  • Gazeta Krakowska
Zostały tylko dwa dni na złożenie projektu to tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Czasu jest niewiele, a naprawdę warto walczyć. Sprawdź, jak możesz złożyć swój projekt.

Magdalena Kuś

Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co przeznaczyć część miejskiego budżetu. Dotychczas do realizacji zostało wybranych 481 zadań, gdzie mieszkańcy zadecydowali o zmianach dzielnicowych i ogólnomiejskich w Krakowie.

Chociaż w tym roku budżetu obywatelskiego miało nie być, to ostatecznie Rada Budżetu Obywatelskiego zmieniła zdanie. Ponadto zaszło wiele zmian:

  • Nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe dla głosujących i wnioskodawców.
  • Zwiększenie kwot na realizację zadań (20 mln zł - na zadania dzielnicowe i 10 mln zł - na zadania ogólnomiejskie)
  • Propozycję zadań dzielnicowych można składać poza dzielnicą swojego zamieszkania.
  • Zmiana harmonogramu.

W tym roku na realizację projektów przeznaczono zdecydowanie większe środki - łącznie 30 mln zł. A jak zdobyć te pieniądze? Swój projekt należy złożyć na stronie internetowej budżetu obywatelskiego. Wcześniej należy założyć konto na stronie i opisać swój projekt. Ważną informacją jest to, że obowiązkowa jest lista przynajmniej 15 zwolenników zadania, aby projekt został zatwierdzony.

Jeśli masz pomysł, ale nie wiesz jak złożyć wniosek lub nie jesteś pewien co do niego, masz jeszcze szansę by zasięgnąć rady specjalistów na konsultacji.

Ostatnie spotkanie:

  • 31 maja godz. 17:00-19:00 w siedzibie Rady Dzielnicy i Rynek Kleparski 4 (II piętro)

W poprzednich latach dzięki budżetowi obywatelskiemu zrealizowano wiele projektów, które ułatwiły życie mieszkańcom Krakowa. Wiele z nich dotyczyło poprawy bezpieczeństwa mieszkańców np. zabezpieczenie obszaru wodnego przez Ratowników WOPR, doposażenie strażaków-ratowników OSP w niezbędny sprzęt ratowniczy. Największe kwoty pieniędzy przeznaczono na zadania typu nasadzenie w każdej dzielnicy miasta 100 drzew, dosadzanie drzew i krzewów w okresie wiosenno-letnim i wydzielenie torowisk tramwajowych, by zapewnić szybszy przejazd służb ratowniczych i komunikacji.

Lista projektów do głosowania zostanie ogłoszona już we wrześniu, a samo glosowanie będzie trwało od 28 września do 7 października.

Czytaj także

WIDEO: Trzy Szybkie. Prof. Jarosław Flis: Opozycja zrobiła wiele, by umożliwić sukces wyborczy PiS

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości