Budżet obywatelski 2017. Czy obejdzie się bez wpadek?

  • Gazeta Krakowska
W piątek do północy można było przesyłać projekty zadań w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Do godzin popołudniowych wpłynęło ich 350.

Piotr Ogórek

W ubiegłorocznym budżecie obywatelskim krakowianie zgłosili 600 zadań. Ostatecznie dopuszczonych do głosowania było 400. Tegoroczne liczby mogą być jeszcze mniejsze. W piątek do godziny 15 zgłoszonych było około 350 zadań. Można je było nadsyłać do końca dnia, więc zapewne ostateczna liczba nieznacznie wzrośnie. Dokładne dane urzędnicy przedstawią dzisiaj po południu.

Budżet obywatelski w Krakowie realizowany jest od 2014 roku (w 2013 odbyła się pilotażowa wersja w kilku dzielnicach). Po ubiegłorocznej edycji nie ma on dobrej prasy. W 2016 zwyciężył kontrowersyjny projekt „Skrzydła Krakowa”, który zakładał zakup szybowców dla Aeroklubu Krakowskiego. Później okazało się także, że podpisy pod zadaniem zbierali opłaceni ankieterzy. Decyzje, jak zrealizować to zadanie były kilka razy zmieniane.

- Miasto nie chce kupować, tylko dzierżawić szybowiec. Liczymy, że projekt będzie zrealizowany w tym roku - mówi Maciej Grzyb, szef biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. Ostatnia wersja jest taka, że miasto wynajmie firmę, która zdecyduje czy kupić szybowiec, czy go dzierżawić.

Z pierwszej edycji budżetu wciąż na realizację czeka projekt montażu tablic smogowych informujących o zanieczyszczeniu powietrza. Trzy takie tablice zostaną w końcu zamontowane jesienią. Został już ogłoszony przetarg na realizację zadania. Z drugiej edycji budżetu wciąż nie powstał tor motocyklowy. Do końca czerwca ma być gotowy jego projekt.

To wszystko może zniechęcać mieszkańców do brania udziału w głosowaniu nad budżetem, idei z założenia bardzo słusznej.

W tegorocznej edycji krakowianie mają do wydania 12 mln 145 tys. zł - 10 mln na zadania ogólnomiejskie, a reszta na dzielnicowe. Do końca maja potrwa weryfikacja nadesłanych wniosków. Listę zadań poznamy2 czerwca. Później będzie czas na ewentualne odwołania. Ostateczna lista ogłoszona będzie do 12 czerwca. Głosowanie ruszy cztery dni później i potrwa do końca miesiąca. Wyniki poznamy do 31 lipca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kraków ma 9 wyjątkowych stojaków rowerowych

Autor: Piotr Ogórek

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości