Budżet Obywatelski 2017. Bagry zwycięskie

  • Gazeta Krakowska
Władze miasta przedstawiły oficjalne wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Wśród zadań ogólnomiejskich zwyciężył projekt na zagospodarowanie wschodniej części Bagrów. Ostateczna liczba zadań do realizacji zostanie przedstawiona do końca lipca. Zwycięskich zadań będzie zapewne 14. Frekwencja wyniosła zaledwie 5 procent.

Piotr Ogórek

Zwycięski projekt, dalsze zagospodarowanie Zalewu Bagry za 3 mln zł, otrzymał 13550 punktów. Drugi był projekt „100 drzew dla każdej dzielnicy” (7765 punktów, 1 mln 665 tys. zł), trzeci „Łączymy Parki Krakowa” (6779, 1 mln 470 tys. zł), czwarty to projekt postawienia tężni solankowych (5743, ponad 942 tys. zł), a piąty „Zadbajmy o bezdomne koty” (4838, 135 tys. zł).

Te pierwsze pięć projektów będzie na pewno realizowanych. Ta sztuka nie udała się szóstemu, czyli „Zielona ulica Krupnicza”. Projekt jest wart 3 mln zł, a ponieważ był szósty, to przekroczy już dopuszczony budżet 10 mln zł na zadania ogólnomiejskie. Dalsze zadania, które będą realizowane, to te z kolejną największą liczbą głosów i mieszczące się w łącznym budżecie 10 mln zł. Oznacza to, że realizowane może być zadanie z drugiej czy nawet trzeciej dziesiątki, ale które było wystarczająco „tanie”.

Tym samym wygranych będzie 14 projektów. Oprócz wymienionych już pięciu, kolejno: Bezpieczny ratownik - Bezpieczny Krakowianin, Szybciej tramwajem - wydzielenie torowisk tramwajowych, Zdrowy Kraków - zielenieje, Park przy ul. Wadowickiej, Remont ul. Kocmyrzowskiej - bis, Strefy Chilloutu - relaks na leżakach, Mali Ratownicy, Duzi Ratownicy oraz Pływający Pomost Kajakowy na Wiśle w Nowej Hucie.

Krakowianie mogli wybierać spośród 319 zadań. W sumie oddano 32280 głosów, z czego 67 proc. drogą elektroniczną (21766), a 33 proc. drogą tradycyjną (10514). Frekwencja wyniosła 5 proc. Co znamienne, aż 25 proc. głosów papierowych było nieważnych. Wśród głosów elektronicznych procent nieważnych głosów wyniósł raptem 1,5 proc.

- Podstawowe błędy w głosach papierowych to brak imienia i nazwiska, nieprawidłowe numery projektów, nieprawidłowy pesel, wiek głosującego poniżej 16 roku życia, więcej niż jednak karta do głosowania z tym samym peselem, wskazanie niewłaściwej dzielnicy lub brak jej podania – wylicza Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Co do dzielnic, to najwięcej głosów oddano w Podgórzu (3186), Dębnikach (2933) i Prądniku Białym (2620). Najmniej w Swoszowicach (812), Łagiewnikach-Borku Fałęckim (855) oraz Wzgórzach Krzesławickich.

Najwięcej zwycięskich projektów to zadania zielone (42 proc.), na drugim miejscu infrastruktura (22 proc.), a dalej sport i infrastruktura sportowa (11 proc.) oraz zdrowie ( 7,7 proc.). - To widoczny trend, że zadania zielone stają się wiodącymi projektami w BO od 2016 roku – dodał dyr. Płoskonka.

Co do słabej frekwencji, to wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig podkreślił, że budżet obywatelski warto robić, jeśli będzie w nim głosować nawet 10 tys. osób. Niewykluczone jednak, że aby poprawić frekwencję zostanie zmieniony termin głosowania.

- Moglibyśmy przesunąć głosowanie na późniejszy okres, ale wcześniejszy jest niemożliwy. I tak robimy to w szalonym tempie. Robimy wszystko na styk. Być może na Radzie Budżetu Obywatelskiego przedyskutujemy przesunięcie na późniejszy termin – dodał prezydent Kulig.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości