Budżet na 102 pomysły. Więcej zieleni w mieście?

  • Gazeta Krakowska
Urzędnicy wykluczyli aż 133 pomysły ogólnomiejskie krakowian, a zaakceptowali 102. Mieszkańcy mogą się odwołać do jutra.

Piotr Ogórek

Do końca maja trwała weryfikacja pomysłów zadań zgłoszonych przez mieszkańców. Z przesłanych projektów dzielnicowych 204 zostały zweryfikowane pozytywnie, a 148 negatywnie. 102 ogólnomiejskie dostały zielone światło, ale aż 133 zostały ocenione negatywnie.

Dominują projekty związane z zielenią. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie bez problemu opiniował pozytywnie większość pomysłów. Upadły natomiast takie, jak... likwidacja Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Krakowianie do czwartej edycji budżetu obywatelskiego zgłosili w sumie 587 projektów - 352 dzielnicowe i 235 ogólnomiejskich. Ze wszystkich urzędnicy odrzucili 281. Sporo z najprostszego powodu, czyli braku listy poparcia lub wystarczającej liczby podpisów . Część nie przeszła weryfikacji, bo ich koszty przekraczały dopuszczalne limity. Dotyczy to zwłaszcza dzielnic. Część zadań odrzucili jednak urzędnicy na zasadzie „nie, bo nie”. Mieszkańcy zwracają uwagę, że w wielu przypadkach nie poinformowano ich, jaka jednostka magistratu zajmowała się danym projektem, a tłumaczenia odmów były lakoniczne. Co ciekawe, nie przeszedł zielony projekt zagospodarowania placu Inwalidów. Powód? Miasto wciąż planuje tam parking podziemny.

Po złożonych projektach widać, że zieleń jest ważna dla krakowian. Wykazali się też pracownicy ZZM, którzy dzwonili do mieszkańców i konsultowali z nimi zmiany tak, aby projekty przeszły weryfikację.

Przykładowe zadania to rewitalizacja parku Młynówka Królewska (koszt - 3 mln zł), dosadzanie drzew w Śródmieściu i na Krowodrzy (500 tys. zł), sto drzew dla każdej dzielnicy (1 mln 665 tys. zł), stworzenie parku przy ul. Wadowickiej (800 tys. zł) czy nowy park w rejonie ul. Tetmajera (2,5 mln zł). Pozytywną opinię dostał też projekt dziennikarzy „Gazety Krakowskiej”, który zakłada nasadzenie 20 drzew na Bulwarze Wołyńskim, od hotelu Forum do mostu Grunwaldzkiego, wzdłuż ul. Konopnickiej (186 tys. zł).

Pozostałe zadania dotyczą m.in. małych remontów, programów edukacyjnych dla dzieci, wparcia dla seniorów czy zakupu książek do bibliotek. Tu ciekawym projektem jest Book Truck - Mobilna Biblioteka, czyli samochód z książkami jeżdżący po mieście.

Ci, którzy nie zgadzają się z negatywną decyzją urzędników, mogą się do jutra odwołać: mailowo na adres budzetobywatelski@um.krakow.pl; osobiście w Miejskim Ośrodku Wspierania Inicjatyw Społecznych (MOWIS), os. Centrum C 10; na dziennikach podawczych urzędu miasta. Odwołania będą rozpatrywane do 9 czerwca, trzy dni później zostanie opublikowana ostateczna lista. Głosowanie ruszy 16 czerwca. Krakowianie do wydania mają 12 mln 145 tys. zł, w tym 10 mln na zadania ogólnomiejskie.

ZOBACZ TAKŻE: Powrót Wielkiego Krakowa. Plany na hotel Cracovia

Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości