Bagry wygrały budżet obywatelski

  • Dziennik Polski
Kontrowersje. Znakiem rozpoznawczym tegorocznego głosowania mieszkańców będzie jednak przede wszystkim... bardzo niska frekwencja.

Arkadiusz Maciejowski

Zagospodarowanie kolejnej części zalewu Bagry - to projekt, który zdobył zdecydowanie najwięcej głosów mieszkańców w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Za trzy miliony złotych, na wschodniej części tego popularnego kąpieliska, pojawią się nowe ścieżki, oświetlenie, toalety, ławki, przebieralnie itd. Powstanie też nowa plaża. Generalnie ma być bezpiecznie i przyjaźniej. Prace powinny rozpocząć się w 2018 roku.

- Cieszymy się tym bardziej, że to będzie kontynuacja rewitalizacji Bagrów - podkreśla Jacek Bednarz, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze, który zgłosił zwycięski projekt do tegorocznej edycji BO. Przypomnijmy bowiem, że dwa lata temu krakowianie wybrali do realizacji niemal bliźniaczy projekt, dotyczył on jednak rewitalizacji północnej części Bagrów.

Za ok. 2,7 mln zł między ul. Kozią i Kaczą wyremontowane zostały m.in. alejki, uporządkowana została plaża, pojawiły się hamaki itd. - Głosowanie znów pokazało jak ważne są dla mieszkańców Bagry, nie wykluczamy, że w przyszłości zgłosimy projekt, dotyczący zagospodarowania kolejnej ich części - dodaje radny Bednarz.

Oprócz zagospodarowania zalewu Bagry, za 10 milionów złotych, które zostały w tym roku przeznaczone na zadania ogólnomiejskie, zrealizowanych zostanie prawdopodobnie też 13 innych projektów - pełną listę urzędnicy podadzą pod koniec lipca.

System jest dość skomplikowany. W pierwszej kolejności do realizacji wyznaczane są projekty, który uzyskały najwięcej głosów, ale jeśli wartość np. trzech pierwszych projektów wynosi 9 mln zł, to czwarty w kolejności projekt, o wartości np. 2 mln zł nie może już zostać wybrany. Wtedy do realizacji wytypowany jest kolejny z listy projekt, który zdobył mniej głosów, ale mieści się w pozostającej kwocie.

Z naszych obliczeń wynika, że zrealizowane zostaną - oprócz Bagrów - projekty ogólnomiejskie zakładające: nasadzenie w każdej dzielnicy 100 drzew (koszt 1 mln 665 tys. zł), budowę ścieżki rowerowej łączącej pięć dzielnic - Stare Miasto, Krowodrzę, Prądnik Biały, Zwierzyniec, Bronowice (1 mln 470 tys.); budowę tężni solankowej w Nowej Hucie (942 976 zł), zakup budek dla kotów w których zwierzaki będą mogły przetrwać zimę (135 tys. zł), doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (213 569 zł), fizyczne wydzielenie części torowisk tramwajowych (802 375 zł), nasadzenia kolejnych drzew w różnych częściach miasta (526 705 zł), stworzenie parku przy ul. Wadowickiej (810 tys. zł), remont ul. Kocmyrzowskiej (300 tys. zł), stworzenie w parku Tysiąclecia strefy do odpoczynku (50 tys. zł), szkolenia z pierwszej pomocy dla dzieci (25 tys. zł) oraz szkolenia dodatkowe dla ratowników medycznych (25 200 zł), zakup pływającego pomostu dla kajakarzy w Nowej Hucie (25 tys. zł). - Widać wyraźnie, że największą popularnością cieszyły się projekty dotyczące zieleni i infrastruktury - mówi Mateusz Płoskonka, członek Rady BO.

Oprócz zadań ogólnomiejskich, za ponad 2 mln zł zrealizowanych zostanie też kilkanaście zadań o charakterze dzielnicowym, wśród nich m.in.... kolejny projekt dotyczący Bagrów, czyli „Ratownicy WOPR nad Bagrami”.

Atutem projektów, które zwyciężyły jest przede wszystkim to, że będą służyć dużej grupie mieszkańców i nie budzą takich kontrowersji jak np. „Skrzydła Krakowa”. To projekt, który wygrał w zeszłym roku, zakładał zakup szybowców i szkolenia dla garstki mieszkańców.

Największą porażką jest jednak frekwencja, wyniosła zaledwie 5 proc. Oddanych zostało tylko 32 280 głosów. To znacznie mniej niż w poprzednim roku, gdy głosowało ok. 45 tys. osób. Co więcej, w tym roku ponad 2,5 tys. głosów, okazało się nieważnych. Do jesieni urzędnicy mają przedstawić pomysły zmian w zasadach organizacji BO, by w przyszłych latach frekwencja była wyższa.

Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości