Ambasadorzy zadbają o budżet obywatelski

  • Dziennik Polski
O tym się mówi. Mała grupa najbardziej zaangażowanych miejskich aktywistów, nauczycieli oraz radnych dzielnicowych będzie edukować dorosłych i młodzież, uczyć ich pisania wniosków itp.

Marzena Rogozik

Społecznicy spod Wawelu chcą, by krakowianie decydowali o swoim najbliższym otoczeniu i aktywnie włączyli się w budżet obywatelski (BO). W tym roku będą działać aktywnie jako ambasadorowie tej inicjatywy i wspierać urzędników w promocji oraz edukacji mieszkańców.

„Ambasador budżetu obywatelskiego 2017” to pilotażowy program prowadzony przez Miejskie Centrum Dialogu. Promotorami będą miejscy aktywiści, zaangażowani w BO, radni i nauczyciele. Ci ostatni będą mieli bardzo ważne zadanie: zachęcenie młodzieży do wyjścia z inicjatywą. W budżecie obywatelskim własne projekty mogą bowiem zgłaszać już 16-latkowie.

Ilu będzie takich ambasadorów, na razie dokładnie nie wiadomo. Pełną listę magistrat opublikuje w lutym. - Będzie to dość wąska grupa osób, ale pełna energii i charakteryzująca się zdecydowanie obywatelską postawą - zaznacza Jan Machowski z magistratu.

Natalia Nazim, miejska aktywistka z Krowodrzy, która udziela się w Radzie Budżetu Obywatelskiego i zgłosiła swoją kandydaturę na ambasadora, uważa, że jeśli w każdej dzielnicy będzie co najmniej jeden taki promotor, jego działania mogą przynieść efekty i zwiększyć frekwencję.

Urząd Miasta na razie nie chce jeszcze zdradzać szczegółów, czy ambasadorzy zostali wybrani tak, by zapewnić zróżnicowanie wiekowe - by byli tam seniorzy, dorośli i młodzież.

Inicjatywa powołania takich ambasadorów wyszła od wnioskodawców - mieszkańców, którzy w poprzednich edycjach składali zwycięskie wnioski do budżetu obywatelskiego.

- Zaproponowaliśmy Radzie Budżetu Obywatelskiego i prezydentowi miasta, by to właśnie wnioskodawcy byli promotorami BO. Ktoś, kto napisał dobry projekt, wybrany potem w głosowaniu, najlepiej potrafi zachęcić innych i zarazić ich tą ideą - wyjaśnia Natalia Nazim.

Urzędnicy postanowili wykorzystać ten potencjał. - Przekazywanie informacji wśród małej grupy, w której się działa, pośród sąsiadów jest skuteczniejsze niż kosztowne kampanie wizerunkowe - mówi aktywistka.

Z kolei Łukasz Sęk, ambasador spośród radnych ze Wzgórz Krzesławickich uważa, że taka idea daje możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów między samymi ambasadorami i dzielnicami. - Będziemy spotykać się osobno z młodzieżą, seniorami czy młodymi mamami, takie lokalne działania będą bardziej efektywne - mówi radny Sęk. - Pole do popisu ambasadorzy będą mieć zwłaszcza w szkołach, gdzie mogą zachęcić uczniów, by pisali własne projekty.

Ambasadorzy będą działać wśród krakowian od lutego do końca marca: pokażą, jak pisać wniosek, uzasadnienie i harmonogram, a także w jaki sposób stworzyć kosztorys. Pełną listę blisko 40 promotorów poznamy 17 lutego.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości