„Akcent" świętuje 40-lecie. Zobacz zdjęcia ze spotkania jubileuszowego

  • Kurier Lubelski
W tym roku lubelski kwartalnik literacki „Akcent” obchodzi swoje 40-lecie. Z tej okazji we wtorek w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się uroczyste jubileuszowe spotkanie, które poprowadziła Grażyna Lutosławska.

Klaudia Olender

Wydarzenie rozpoczęła prapremiera dokumentu „Akcent/40” w reż. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, który przywołał wspomnienia i zarysował historię Kwartalnika.

Pierwsza część spotkania obejmowała dyskusję pod hasłem "Na pograniczu narodów i kultur – ze wschodniej perspektywy”, poruszającą problem szeroko pojętych relacji międzykulturowych, a więc te kwestie, które towarzyszą Akcentowi od początku, już od lat 80.

Czytaj także

Po przerwie na scenie pojawił się Włodzimierz Staniewski wraz z zespołem OPT Gardzienice ze spektaklem „Oratorium Pytyjskie”, zadedykowanym twórcom Kwartalnika z okazji obchodzonego jubileuszu i jednocześnie będącym swego rodzaju nawiązaniem do transkulturowych doświadczeń „Akcentu”.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin, Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, prof. dr. hab. Urszula Bobryk, prorektor ds. studenckich UMCS.

Zespół redakcyjny i współpracownicy otrzymali od zaproszonych przedstawicieli władz podziękowania, medale, grawertony i liczne okolicznościowe nagrody. Spotkaniu towarzyszyła również promocja antologii „Na pograniczu narodów i kultur. Polska, Europa, Ameryka”, zawierająca zbiór najważniejszych prac poświęconych tej tematyce, opublikowanych na łamach „Akcentu”.

Czytaj także

Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości