Jerzmanowice-Przeginia. Ruszają dwa budżety: obywatelski i szkolny

  • Dziennik Polski
Gminny budżet obywatelski to wciąż niepopularne w powiecie krakowskim przedsięwzięcie. A gmina Jerzmanowice-Przeginia organizuje w tym roku dwa budżety obywatelskie, jeden dla mieszkańców poszczególnych wsi, drugi dla uczniów gminnych szkół.

Barbara Ciryt

Na zgłaszanie wniosków - propozycji zadań, które mogłyby być realizowane z budżetu obywatelskiego - mieszkańcy mają czas do poniedziałku 16 października. - Wydzieliliśmy z budżetu gminy 240 tys. zł i przeznaczyliśmy po 30 tys. zł dla każdego z sołectw - wylicza Dorota Rogóż, skarbnik gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Jak dodaje wójt Adam Piaśnik, każde z ośmiu sołectw - niezależnie od wielkości - otrzymuje taką samą kwotę na zadania wskazane przez mieszkańców. - Budżet obywatelski realizowaliśmy po raz pierwszy w 2015 roku. Zainteresowanie mieszkańców i zaangażowanie podczas głosowania było bardzo duże. W ubiegłym roku mieliśmy przerwę, a w tym roku wracamy do tego przedsięwzięcia - mówi wójt.

Propozycję zadań w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić (osobiście w urzędzie) każdy zameldowany mieszkaniec gminy Jerzmanowice-Przeginia, który ukończył 18 lat, a wniosek ma być poparty podpisami co najmniej 20 osób.

Głosowanie zacznie się 23, a skończy 31 października. Ankiety do głosowania będą w urzędzie i na stronie internetowej, wypełnione trzeba złożyć na dzienniku podawczym.

To nie wszystko, bo w gminie Jerzmanowice-Przeginia jest jeszcze drugi - uczniowski budżet obywatelski.

- Przyznałem każdej z siedmiu szkół po 5 tys. zł na zadania, projekty lub inne przedsięwzięcia, które wymyśli młodzież. Zgłoszą swoje wnioski i będą nad nimi głosować, z wyjątkiem szkoły w Gotkowicach, gdzie uczęszczają tylko małe dzieci, więc tam w ich imieniu będą głosowali rodzice. Chodzi o to, by młodzi uczyli się odpowiedzialności za to, co zostało im powierzone i z czego w szkole korzystają - mówi Piaśnik.

Wójt podkreśla, że celem tego przedsięwzięcia jest kształtowanie w dzieciach postaw obywatelskich.

WIDEO: Barometr Bartusia - mały ZUS - (odc. 4)

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości