Ruszyło głosowanie w pierwszym budżecie obywatelskim Głubczyc

  • Nowa Trybuna Opolska
Można wybrać plac zabaw, tężnię lub lodowisko. Głosy można oddawać do 13 kwietnia.

Sławomir Draguła

- Ludzie sami najlepiej wiedzą, czego im potrzeba, stąd pomysł na to, by sami mogli zdecydować na co wydać część gminnych pieniędzy - mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - To również swoista aktywizacja mieszkańców do działań na rzecz miejsc swojego zamieszkania.

W pierwszym budżecie obywatelskim miasta Głubczyce (od lat funkcjonuje budżet sołecki) zarezerwowanych jest 200 tys. zł. Właśnie ruszyło głosowanie nad propozycjami inwestycji, które można wykonać w jego ramach. Głos można oddać do 13 kwietnia na stronie www.glubczyce.pl.

- Do realizacji wybierzemy jedno zadanie - dodaje burmistrz Krupa.

Pierwsza propozycja to budowa placu zabaw między blokami przy ul. Krętej. Chodzi o przygotowanie terenu, wykonanie nowych alejek, wykonanie nasadzeń oraz montaż małej architektury (ławeczek, urządzeń do gimnastyki oraz placu zabaw). Szacunkowy koszt zadania: 200 tys. zł. W uzasadnieniu składających projekt jest to, że mieszkańcy nie posiadają w bezpośredniej bliskości miejsca spotkań i integracji oraz wypoczynku na świeżym powietrzu, a zamontowanie wspomnianych urządzeń wpłynie na zwiększenie aktywnego wypoczynku.

Kolejną propozycją jest budowa tężni solankowej w Parku Miejskim. W dobie walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, tężnia solankowa działa jak filtr powietrza, tworzy bezpieczną, zdrową i estetyczną strefę relaksu dla mieszkańców i turystów w każdym wieku. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Niedobór jodu ma poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u dzieci. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym mikroelementami z solanki odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Ponieważ tężnia solankowa będzie otwarta przez 24 godziny na dobę, będą mogli korzystać z niej za darmo wszyscy mieszkańcy - możemy przeczytać w uzasadnieniu. Szacunkowy koszt tężni to 120 ty. zł.

Trzecią propozycją jest budowa lodowiska na os. Konstytucji 3 Maja na terenie szkoły podstawowej nr 3. Według wnioskodawców obiekt pomoże w promowaniu zdrowego stylu życia wśród mieszkańców, wpłynie na poprawę kondycji fizycznej i rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej miasta. Będzie tam można prowadzić zajęcia z wychowania fizycznego dla uczniów. Szacunkowy koszt zadania: 200 tys. zł.

Fala upadłości dopiero przed nami?

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości