Budżet obywatelski 2018 w Głubczycach. W głosowaniu mieszkańców zwyciężyła tężnia solankowa

  • Nowa Trybuna Opolska
Tężnia solankowa, która ma powstać w Parku Miejskim w Głubczycach uzyskała 1006 ważnych głosów - 64 proc. - Obiekt chcemy zbudować jeszcze w tym roku - mówi burmistrz Adam Krupa.

Sławomir Draguła

- Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom za to, że włączyli się do tworzenia pierwszego budżetu obywatelskiego Głubczyc i wzięli udział w głosowaniu nad propozycjami - mówi burmistrz Adam Krupa.

Zwycięzcą została tężnia solankowa, która ma powstać w Parku Miejskim w Głubczycach (uzyskała 1006 ważnych głosów - 64 proc.). - Obiekt chcemy zbudować jeszcze w tym roku - dodaje Adam Krupa.

Pomysłodawcy jej budowy argumentują, że w dobie walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, tężnia solankowa działa jak filtr powietrza, tworzy bezpieczną, zdrową i estetyczną strefę relaksu dla mieszkańców i turystów w każdym wieku. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Niedobór jodu ma poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u dzieci.

Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym mikroelementami z solanki odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Ponieważ tężnia solankowa będzie otwarta przez 24 godziny na dobę, będą mogli korzystać z niej za darmo wszyscy mieszkańcy - możemy przeczytać w uzasadnieniu. Szacunkowy koszt tężni to 120 tysięcy złotych.

Kolejne miejsca w głosowaniu zdobyły projekty: ślizgaj się z nami - budowa lodowiska w Głubczycach - 496 ważnych głosów oraz plac rekreacyjno-zabawowy w Głubczycach - 70 ważnych głosów.

W sumie w głosowaniu nad pierwszym w historii miasta budżetem obywatelskim oddano 1862 głosy (1375 w sondzie internetowej i 487 w głosowaniu tradycyjnym).

Przypomnijmy, w tegorocznym budżecie gminy Głubczyce na ten obywatelski przeznaczono 200 tysięcy złotych.

- W przyszłym roku również będziemy chcieli przekazać pieniądze na budżet obywatelski - zapewnia Adam Krupa. - Być może podzielimy go na zadania inwestycyjne i organizację imprez.

OPOLSKIE INFO - 27.04.2018

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości