Co zrobimy za nasze pieniądze w Cieszynie?

  • Dziennik Zachodni
Mieszkańcy zgłosili swoje propozycje w ramach budżetu obywatelskiego. Głosowanie w październiku.

Jan-Victor Landowski

Nie minęły echa inwestycji wybranej przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, a już ruszył kolejna drugi nabór na projekty. Czy w tym roku mieszkańcy Cieszyna wykazali się większym zainteresowaniem niż w poprzednim roku?

Przypomnijmy, w ramach pilotażowej edycji z poprzedniego roku mieszkańcy wybrali ostatecznie dwa projekty, które został sfinansowane z pieniędzy przeznaczonych na budżet obywatelski, jest to Mini Strefy Sportu i Rekreacji na Osiedlu Piastowskim i Ogród bez Granic.

O ile inwestycja Ogrodu bez Granic rozpoczęła się bez większych problemów, o tyle budowa w osiedlu Piastowskim przeciąga się w czasie. W dodatku projekt ten pochłonął znaczną część środków, bo aż 290 tys. zł

- Druga edycja budżetu obywatelskiego w Cieszynie okazała się popularniejsza niż edycja pilotażowa. Mieszkańcy chętniej włączyli się w kształtowanie przestrzeni miasta składając 33 wnioski - poinformowała Renata Karpińska, kierownik Biuro Promocji, Informacji i Turystyki cieszyńskiego magistratu.

Wydział Strategii i Rozwoju Miasta dokona teraz wstępnej weryfikacji formalnej projektów po czym zostaną sporządzone opinie na temat każdego projektu tj. szacunkowe kosztorysy i uznanie projektu za możliwy (lub niemożliwy) do realizacji wraz z uzasadnieniem. Ostatecznej weryfikacji propozycji projektów dokona Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego najpóźniej do 28 września .

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego różni się znacząco, od tej z ubiegłego roku. Łączna kwota budżetu się nie zmieniła (300 tys. zł), jednak wprowadzone został ograniczenie, które ma pozwolić zwiększyć ilość inwestycji w ramach budżetu.

Każdy z zgłoszonych projektów nie może przekroczyć wartości 50 tys.


*Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
*Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
*Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

Bezrobocie wzrosło przez epidemię koronawirusa

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości