Budżet obywatelski Wrocław 2019

Edycja budżetu:

2019

Budżet obywatelski Wrocław 2019: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 07.01.2019 - 04.02.2019
  2. Realizacja projektów 01.01.2020 - 31.12.2020

Budżet obywatelski Wrocław 2019: zasady

Wrocławianie sami wybierają co chcą w tym roku zrobić za miejskie pieniądze. Dokładnie 25 mln 250 tys. zł jest w tym roku do podziału w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. 8 stycznia ruszył nabór wniosków. Termin składania wniosków minął 18 lutego. Weryfikacja wniosków potrwa do 31 maja. Termin złożenia poprawionych projektów upływa 8 lipca. Do 24 sierpnia Wrocławska Rada ds. Budżetu Obywatelskiego zarekomenduje prezydentowi Wrocławia listę pozytywnie zweryfikowanych projektów. I teraz najważniejsze - głosowanie. Głosowanie na projekty planowane jest pomiędzy 14 września a 8 października. W głosowaniu mieszkańcy będą wybierać 5 projektów: 2 ogólnomiejskie, 2 rejonowe i 1 na obiekty zabytkowe.

Od tego roku lider projektu będzie mógł ujawnić swoją tożsamość (mieszkańcy dowiedzą się, kto stoi za danym projektem i będą mogli się z nim skontaktować), nie będzie jednak można składać projektów dotyczących bieżących napraw i remontów. Jeden projekt będzie mógł dotyczyć najwyżej 10 lokalizacji.
Nowością jest też dodatkowa pula - 250 tys. zł na realizację programów związanych z zabytkami. Obiekty zgłoszone do WBO nie mogą jednak być wpisane do rejestru zabytków.

Numer edycji:
7
Kto może głosować:
wszyscy

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski Wrocławia

Lokalizacja: ul. Sukiennice 9, 50-141 Wrocław Telefon 71 777 77 77
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości