Budżet obywatelski Władysławowo 2017

Edycja budżetu:

2017

Budżet obywatelski Władysławowo 2017: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 01.04.2017 - 30.04.2017
  2. Głosowanie 12.09.2017 - 25.09.2017
  3. Ogłoszenie wyników 10.10.2017
  4. Realizacja projektów 31.12.2017

Budżet obywatelski Władysławowo 2017: zasady

Osiem projektów zostanie zrealizowanych w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego we Władysławowie. Ich koszt to 350 tysięcy złotych.
W tym roku projekty podzielono na miejskie – dotyczące samego Władysławowa i wiejskie – dotyczące pozostałych miejscowości gminy.

Kilka minut po południu 10 października poznaliśmy wyniki głosowania w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Władysławowo. Realizacji doczekają się 3 zadania miejskie oraz 5 zadań wiejskich. Frekwencja wyniosła aż 30%!

W głosowaniu wzięło udział dokładnie 3781 osób z 12 720 uprawnionych, co dało rekordową frekwencję na poziomie 30%.

WYNIKI PROJEKTY MIEJSKIE
Ostatecznie z projektów miejskich najwięcej głosów zdobyło zadanie nr 3 tj. "Skuteczny Strażak". Projekt zwiększenia skuteczności działań ratowniczo-gaśniczych oraz poszukiwań osób zaginionych na terenie gminy.
Drugim najpopularniejszym zadaniem (nr 11) okazał się projekt pn. "Władysławowo - wielki neonowy napis w przestrzeni miejskiej jako atrakcja turystyczna".
Dzięki pozostałym środkom do wykorzystania, realizacji doczeka się także projekt pn. "Doposażenie placu zabaw przy ul. Łąkowej o nowy element - statek dla dzieci".

WYNIKI PROJEKTY WIEJSKIE
Wśród projektów wiejskich największą popularnością cieszył się projekt pn. "Ratujmy historie naszej kapliczki" z Tupadeł.
Drugie miejsce zajęło zadanie pn. "Ujednolicenie tablic z nazwami ulic oraz nadanie lokalnego charakteru" w Ostrowie.
Kolejnym zadaniem, które zdobyło sporo głosów i także zostanie zrealizowane został projekt pn. "Kaszubska chata w nowym świetle" w Ostrowie.
Czwartym zadaniem, które również zmieściło się w puli środków i zostanie wykonane, okazał się projekt pn. "Jupitery oświetlające boisko w Tupadłach".
Dzięki zsumowaniu pozostałych w budżecie obywatelskim środków uda się także zrealizować zadanie pn. "Bajkowe dywany z krokusów" w Ostrowie.

Numer edycji:
2
Kto może głosować:
od 16 r.ż

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd gminy Władysławowo

Lokalizacja: ul. Gen. J. Hallera 19, 84-120 Władysławowo Telefon 58 674-54-00
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości