Budżet obywatelski Wadowice 2018

Edycja budżetu:

2018

Budżet obywatelski Wadowice 2018: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 18.06.2018 - 08.07.2018
  2. Głosowanie 05.10.2018 - 14.10.2018
  3. Realizacja projektów 01.01.2019 - 31.12.2019

Budżet obywatelski Wadowice 2018: zasady

W 2019 roku wciąż nie ogłoszono kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Jak na razie, odbyła się tylko jedna edycja, w 2018 roku.

Budżet obywatelski w gminie Wadowice odbywa się po raz pierwszy od roku 2018. W pierwszej edycji do głosowania dopuszczono 12 zadań o różnych charakterze. Przykładowe zadania to Aktywny i zdrowy senior, Prąd ze Słońca dla Wadowic, Twój pies, Twoja kupa czy Infrastruktura i wyposażenie terenu wokół Domu Ludowego w Gorzeniu Dolnym „Na Dzwonku” do użytku publicznego, rekreacji i wypoczynku.

Głosowanie odbywa się elektronicznie, korespondencyjnie, poprzez złożenie formularza w Urzędzie Miejskim lub w innym punkcie wyznaczonym przez Burmistrza Wadowic i trwa 10 dni. Co ważne, głosujący musi oddać głos na trzy różne projekty, przyznając im od 1 do 3 punktów w następujący sposób:
3 punkty dla projektu najwyżej ocenianego,
2 punkty dla projektu ocenianego wysoko w drugiej kolejności,
1 punkt dla projektu uznanego za trzeci w kolejności najwyżej ocenianych

Głosy można oddawać elektronicznie przez stronę: www.wadowice.pl/bpo lub tradycyjnie, czyli papierowo, w 12 punktach na terenie gminy: w Urzędzie Miejskim, Wadowickim Centrum Kultury przy ul. Teatralnej 1, w Miejskiej Bibliotece przy ul. Legionów 1.

Punkty głosowania dla mieszkańców przygotowano też w szkołach podstawowych na terenie poszczególnych sołectw znajdujących się na terenie gminy Wadowice.

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Wadowicach zwyciężyły następujące zadania:
- Chocznia na sportowo – nowe boisko ze sztuczną trawą;
- Samoobsługowe stacje naprawy rowerów w gminie Wadowice;
- Moje pudełko życia;
- W młodych siła – warsztaty dla samorządów uczniowskich;
- Aktywny i zdrowy senior;
- Twój pies, Twoja kupa.

Numer edycji:
1
Kto może głosować:
od 16 r.ż

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski w Wadowicach

Lokalizacja: Pl. Jana Pawła II 23, 34-100 Wadowice Telefon 33 873-18-11
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości