Budżet obywatelski Szamocin 2018

Edycja budżetu:

2018

Budżet obywatelski Szamocin 2018: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 01.01.2018 - 31.12.2018
  2. Realizacja projektów 01.01.2019 - 31.12.2019

Budżet obywatelski Szamocin 2018: zasady

W 2018 roku już po raz piąty Rada Miasta i Gminy Szamocin uchwaliła Budżet Obywatelski, w ramach którego mieszkańcy miasta - tradycyjnie - mieli mieć do wydania 200 tys. złotych na wybraną przez siebie inwestycję. W poprzednich latach - przypomnijmy - dzięki pieniądzom z tego funduszu udało się zrealizować remont bieżni przy miejscowym zespole szkół, zbudować nowoczesny skate park, a także nawodnić i oświetlić boiska na stadionie KS Sokół Szamocin.

Zgodnie z ogłoszonym harmonogramem nabór wniosków do budżetu obywatelskiego w Szamocinie ogłoszono w lipcu. Do rozdysponowania - podobnie jak w poprzednich latach - była kwota 200 tysięcy złotych. Pomysły można było zgłaszać do 12 sierpnia. Niestety, nie pojawiła się ani jedna propozycja. Ponieważ nie wpłynął żaden wniosek, cały projekt został unieważniony i tym samym BO w Szamocinie się nie odbył.
Na razie nie wiadomo, czy w 2019 roku będzie on kontynuowany, a jeśli tak, to na jakich zasadach.

Numer edycji:
5
Kto może głosować:
wszyscy

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd gminy Szamocin

Lokalizacja: ul. Plac Wolności 19, 64-820 Szamocin Telefon 67 2848003
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości