Budżet obywatelski Środa Wielkopolska 2017

Edycja budżetu:

2017

Budżet obywatelski Środa Wielkopolska 2017: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 15.08.2017
  2. Głosowanie 12.10.2017 - 15.10.2017
  3. Ogłoszenie wyników 22.12.2017 - 23.12.2017
  4. Realizacja projektów 01.01.2018 - 31.12.2018

Budżet obywatelski Środa Wielkopolska 2017: zasady

To mieszkańcy najlepiej wiedzą czego im potrzeba: czy lepiej zbudować jezdnię czy ścieżkę rowerową, ustawić latarnie, czy kupić sprzęt dla szkoły, a może zorganizować zajęcia dla dzieci? Budżet obywatelski to pomysł na zwiększenie wpływu mieszkańców Środy Wielkopolskiej na to, jak wydawane są ich pieniądze.

Pieniądze z budżetu obywatelskiego 2017, czyli 500 tysięcy złotych, można przeznaczyć na zadania, które leżą w kompetencjach gminy. Ten bardzo szeroki katalog obejmuje różnorakie obszary, począwszy od ochrony środowiska, budowy dróg czy polityki społecznej, poprzez edukację, kulturę, sport, a na sprawach związanych z bezpieczeństwem kończąc.

Nie jesteś pełnoletni? Ale za to bardzo kreatywny? Nie przejmuj się, wniosek do budżetu obywatelskiego Gminy Środa Wielkopolska złożyć może każdy mieszkaniec, który ma ukończone 16 lat. Zadbaj tylko aby do wniosku dołączona została zgoda rodzica/opiekuna prawnego.

W przypadku tego etapu istnieje jedno ograniczenie: głosować mogą mieszkańcy gminy, którzy ukończyli szesnaście lat. Niepełnoletni muszą okazać się zgodą opiekuna prawnego. Głosowanie nad projektami zgłoszonymi do realizacji w 2018 roku odbywać się będzie za sprawą specjalnie do tego celu przygotowanych kart, natomiast samo głosowanie, odbędzie się w dniach 12-15 października 2017 roku.
Głosowanie odbędzie się tylko w jednym punkcie - w Ratuszu w Środzie Wielkopolskiej. Oznacza to, że mieszkańcy wsi także muszą się udać do Środy w celu głosowania.

Mieszkańcy zdecydowali, że z budżetu na 2018 rok, w gminie Środa Wielkopolska zostaną zrealizowane następujące projekty:
- Budowa fontann podłogowych wraz z oświetleniem i muzyką na płycie Starego Rynku w Środzie
- Bądź bezpieczny - zakup wyposażenia specjalistycznego dla jednostki OSP Koszuty
- Budowa boiska wielofunkcyjnego w Dębiczu - I etap w zakresie: wydzielenie powierzchni, piłkochwyty, wyposażenie
- Budowa placu zabaw dla dzieci wraz z montażem - Tadeuszewo

Numer edycji:
3
Kto może głosować:
od 16 r.ż

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski w Środzie Wielkopolskiej

Lokalizacja: ul. Daszyńskiego 5, 63-000 Środa Wielkopolska Telefon 61 286 77 00
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości