Budżet obywatelski Sochaczew 2017: zasady
Budżet obywatelski to wydzielona w budżecie miasta pula pieniędzy, o wykorzystaniu której decydują w bezpośrednim głosowaniu mieszkańcy. Budżet obywatelski nazywany jest też partycypacyjnym, aby jeszcze mocniej podkreślić udział lokalnej społeczności w decydowaniu o najważniejszych dla miasta sprawach. Kilkumiesięczny proces wybierania projektów realizowanych w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO) to poważny etap konsultacji i rozmów z mieszkańcami.
W ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego mogą być proponowane projekty dotyczące całego miasta i wszystkich spraw, które mieszczą się w kompetencjach gminy, ogólnodostępne dla mieszkańców, które są możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego.
Formularz zgłaszania projektów do zrealizowania w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego jest dostępny na stronie internetowej Gminy Miasta Sochaczew, w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, Pływalni Miejskiej „Orka” oraz w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Do formularza zgłoszenia wnioskodawca dołącza 25 kart poparcia dla zgłoszonego projektu.
W tym roku mieszkańcy mogli składać projekty od 20 czerwca do 15 sierpnia. Weryfikacja trwała od 15 sierpnia do 15 września 2017 r.
Projekty, które pozytywnie przeszły weryfikację były poddane głosowaniu mieszkańców Sochaczewa.
Prawo udziału w głosowaniu ma mieszkaniec Gminy Miasta Sochaczew, który ukończył 16 lat w 2017 roku. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos. Głosowanie odbywało się poprzez wybranie maksymalnie 2 projektów z listy proponowanych i zweryfikowanych projektów.
Głosowanie zaplanowano na termin: 29 września - 20 października 2017 r.
Wybrane, zwycięskie projekty: "Remont ulic Ogrodowej i Grunwaldzkiej w Chodakowie, koszt 300.000 zł, liczba oddanych głosów", "Bulwary nad Bzurą", "Angielski za darmo dla mieszkańców Sochaczewa".