Budżet obywatelski Przasnysz 2018

Edycja budżetu:

Budżet obywatelski Przasnysz 2018: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 01.01.2018 - 31.12.2018
  2. Realizacja projektów 01.01.2019 - 31.12.2019

Budżet obywatelski Przasnysz 2018: zasady

Budżet obywatelski w Przasnyszu funkcjonuje od 2015 roku. Co roku miasto przeznacza na inwestycje zgłaszane przez mieszkańców 300 tys. zł. Do tej pory ta kwota była wykorzystywana w niemalże 100 proc. Zgłosić projekty może każdy mieszkaniec Przasnysza – osoba małoletnia musi dołączyć do odpowiedniego formularza zgodę rodzica lub opiekuna. Oczywiście pomysłodawca musi załączyć też listę poparcia swojego projektu, którą podpisało co najmniej 15 osób. Taki wniosek jest już kompletny i może startować w starania o środki z budżetu obywatelskiego miasta Przasnysz. Po weryfikacji pomysłów i ich dopracowaniu do publicznej wiadomości podawana jest zaakceptowana, ostateczna lista projektów.

W 2018 roku nie odbędzie się głosowanie BO w Przasnyszu. Uchwała rady miasta w sprawie kolejnej jego edycji powinna być przygotowana na początku 2019 roku.

Numer edycji:
4
Kto może głosować:
niepełnoletni za zgodą opiekuna

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miasta Przasnysz

Lokalizacja: ul. J. Kilińskiego 2, 06-300 Przasnysz Telefon 29 756 49 00
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości