Budżet obywatelski Ostrowiec Świętokrzyski 2018

Edycja budżetu:

2018

Budżet obywatelski Ostrowiec Świętokrzyski 2018: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 12.02.2018 - 09.03.2018
  2. Ogłoszenie listy projektów poddanych pod głosowanie 23.04.2018
  3. Głosowanie 08.05.2018 - 12.05.2018
  4. Ogłoszenie wyników 25.05.2018
  5. Realizacja projektów 01.01.2019 - 31.12.2019

Budżet obywatelski Ostrowiec Świętokrzyski 2018: zasady

Mieszkańcy złożyli 23 wnioski na łączną kwotę ponad 2 milionów 256 tysięcy złotych.
Z zakresu zadań inwestycyjnych, na które przeznaczone zostanie 200 tysięcy złotych, złożono aż 18 wniosków. Ich wartość to 1 milion 983 tysięcy złotych.
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Ostrowcu oddano 4775 głosów.

Dokładnie 2583 głosy oddano na zadania z zakresu remontowo – inwestycyjnego - było ich trzynaście. Cztery wnioski z zakresu kultury zebrały 2192 głosów.

W kategorii zadań inwestycyjnych zwyciężyły dwa zadania. Pierwszym jest projekt przygotowany wspólnie przez mieszkańców osiedli Ogrody i Złota Jesień, dotyczący zainstalowania tam sieci monitoringu. Będzie kosztował około 150 tysięcy złotych i uzyskał 568 głosów.

Sieć zamontowana ma być między innymi na terenie placu zabaw i wokół niego. Jest to miejsce często odwiedzane nie tylko przez dzieci, ale i osoby nadużywające alkoholu. Mieszkańcy osiedla Ogrody od dawna interweniują w tej sprawie, domagając się zadbania o bezpieczeństwo. Nowe kamery mają być włączone do miejskiej sieci monitoringu.
Drugi projekt, za 50 tysięcy złotych, dotyczy budowy placu zabaw przy ulicy Tetmajera.

Mieszkańcy osiedla Ogrody okazali się również najbardziej skuteczni w głosowaniu na przedsięwzięcie z zakresu kultury. Projekt „Integracja mieszkańców”, zakładający organizację kilku ogólnoosiedlowych imprez na Ogrodach, zdobył 756 głosów. Na drugim miejscu znalazł się wniosek o nazwie „Cykl wydarzeń popularyzujących kulturę rowerową”, który zdobył 579 głosów.

- Zwycięzcami czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego okazali się mieszkańcy osiedla Ogrody, których projekty wygrały w dwóch kategoriach. Gratuluję i cieszę się z tak dużej aktywności - mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. -Lista projektów pokazuje nam, na co liczą i co jest ważne dla mieszkańców Ostrowca. Dzięki udziałowi w głosowaniu mają realny wpływ na wygląd swoich osiedli oraz tworzenie lokalnych wspólnot. Widać, że mieszkańcy zwycięskiej dzielnicy doskonale to rozumieją.

Prezydent zapowiedział, że w tegorocznej edycji zrealizowany zostanie jeszcze jeden wniosek, zgłoszony przez działkowców. Uzyskał on jedynie 46 głosów mniej i już drugi raz z rzędu przegrał „o włos”.

- Taka decyzja to ukłon wobec licznej w Ostrowcu społeczności działkowców - mówi Jarosław Górczyński. - Rodzinne ogródki działkowe odgrywają dużą rolę w życiu naszego miasta.

Na terenie dziesięciu ogródków wykonane zostaną prace modernizacyjne i zabezpieczające. Wszystkie projekty będą zrealizowane w tym roku.

Numer edycji:
4
Kto może głosować:
tylko os. zameldowane tylko pełnoletni

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Lokalizacja: ul. Jana Głogowskiego 3/5, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski Telefon +41 26 72 100
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości