Budżet obywatelski Ostrowiec Świętokrzyski 2018: zasady
Mieszkańcy złożyli 23 wnioski na łączną kwotę ponad 2 milionów 256 tysięcy złotych.
Z zakresu zadań inwestycyjnych, na które przeznaczone zostanie 200 tysięcy złotych, złożono aż 18 wniosków. Ich wartość to 1 milion 983 tysięcy złotych.
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Ostrowcu oddano 4775 głosów.
Dokładnie 2583 głosy oddano na zadania z zakresu remontowo – inwestycyjnego - było ich trzynaście. Cztery wnioski z zakresu kultury zebrały 2192 głosów.
W kategorii zadań inwestycyjnych zwyciężyły dwa zadania. Pierwszym jest projekt przygotowany wspólnie przez mieszkańców osiedli Ogrody i Złota Jesień, dotyczący zainstalowania tam sieci monitoringu. Będzie kosztował około 150 tysięcy złotych i uzyskał 568 głosów.
Sieć zamontowana ma być między innymi na terenie placu zabaw i wokół niego. Jest to miejsce często odwiedzane nie tylko przez dzieci, ale i osoby nadużywające alkoholu. Mieszkańcy osiedla Ogrody od dawna interweniują w tej sprawie, domagając się zadbania o bezpieczeństwo. Nowe kamery mają być włączone do miejskiej sieci monitoringu.
Drugi projekt, za 50 tysięcy złotych, dotyczy budowy placu zabaw przy ulicy Tetmajera.
Mieszkańcy osiedla Ogrody okazali się również najbardziej skuteczni w głosowaniu na przedsięwzięcie z zakresu kultury. Projekt „Integracja mieszkańców”, zakładający organizację kilku ogólnoosiedlowych imprez na Ogrodach, zdobył 756 głosów. Na drugim miejscu znalazł się wniosek o nazwie „Cykl wydarzeń popularyzujących kulturę rowerową”, który zdobył 579 głosów.
- Zwycięzcami czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego okazali się mieszkańcy osiedla Ogrody, których projekty wygrały w dwóch kategoriach. Gratuluję i cieszę się z tak dużej aktywności - mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. -Lista projektów pokazuje nam, na co liczą i co jest ważne dla mieszkańców Ostrowca. Dzięki udziałowi w głosowaniu mają realny wpływ na wygląd swoich osiedli oraz tworzenie lokalnych wspólnot. Widać, że mieszkańcy zwycięskiej dzielnicy doskonale to rozumieją.
Prezydent zapowiedział, że w tegorocznej edycji zrealizowany zostanie jeszcze jeden wniosek, zgłoszony przez działkowców. Uzyskał on jedynie 46 głosów mniej i już drugi raz z rzędu przegrał „o włos”.
- Taka decyzja to ukłon wobec licznej w Ostrowcu społeczności działkowców - mówi Jarosław Górczyński. - Rodzinne ogródki działkowe odgrywają dużą rolę w życiu naszego miasta.
Na terenie dziesięciu ogródków wykonane zostaną prace modernizacyjne i zabezpieczające. Wszystkie projekty będą zrealizowane w tym roku.