Budżet obywatelski Ochota 2018: zasady
Warszawski Budżet Partycypacyjny to proces, który daje mieszkańcom możliwość współdecydowania o części budżetu stolicy. Warszawiacy mogą zgłaszać pomysły, które jeśli zostaną wyłonione w głosowaniu, urzeczywistnią się w 2019 roku. Poza możliwością zgłaszania projektów, BP to oczywiście możliwość głosowania oraz dyskusji nad ideami, które w przyszłości pomogą usprawnić życie miasta.
Środki finansowe potrzebne na realizację pomysłów mieszkańców pochodzą z budżetów poszczególnych dzielnic. Nie są to więc dodatkowe pieniądze, tylko część budżetu dzielnicy przeznaczona do rozdysponowania bezpośrednio przez mieszkańców.
W 5. edycji Budżetu Partycypacyjnego wkład pieniężny dzielnicy Ochota wyniósł 2 717 230 zł.
Mieszkańcy mogą zgłaszać zadania inwestycyjne, np. budowa placu zabaw, montaż latarni czy naprawa nawierzchni drogi. Ważnym elementem BP są też pomysły, które wpływają na integrację społeczności lokalnej i poszerzenie oferty kulturalnej, a więc np. kino plenerowe, potańcówki, pchle targi czy aranżacja miejsc spotkań.
Pierwszym krokiem przy decyzji o zgłoszeniu projektu do BP powinno być jego dokładne opisanie. W tym celu należy wejść na stronę app.twojbudzet.um.warszawa.pl i wypełnienie internetowego formularza. Istnieje też opcja wykonania tego kroku w formie papierowej. Formularz można otrzymać odpowiednim urzędzie dzielnicy. Tam też należy przekazać wypełniony dokument (osobiście albo listownie na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2019”).
Jeżeli mieszkaniec zgłasza pomysł w formie papierowej, powinien go dostarczyć wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami do 22 stycznia 2018 r. Decyduje data wpływu formularza do urzędu. W przypadku Ochoty należy udać się do urzędu dzielnicy przy ul. Grójeckiej 17a.
Pomysły, które wpłyną do urzędów są sprawdzane przez dzielnicowych pracowników. Projekt trafia do właściwej merytorycznie jednostki – odpowiedniego wydziału w dzielnicy lub jednostki miejskiej, których pracownicy skrupulatnie weryfikują możliwość jego realizacji.
Tegoroczne głosowanie w stolicy trwało od 15 do 30 czerwca.
Wybrane zwycięskie projekty dzielnicowe: "Boisko wielofunkcyjne na Placu Baśniowym", "Chrońmy stare drzewa Ochoty – ostoję bioróżnorodności, skuteczny sposób redukcji zanieczyszczeń powietrza", "Naturalny, przyjazny przyrodzie trawnik w Parku Szczęśliwickim".