Budżet obywatelski Nowy Wiśnicz 2019: zasady
Zasadniczym celem budżetu obywatelskiego jest zmotywowanie mieszkańców do większego zaangażowania w ustalanie priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra i spowodowanie realizacji tych zadań, które z punktu widzenia mieszkańców należy realizować w pierwszej kolejności. Cel ten ma również wzmocnić postawy obywatelskie mieszkańców i prowadzić do aktywnego udziału lokalnej społeczności w procesie decydowania o wydatkowaniu określonej części budżetu Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz.
Zgłaszanym projektem może być każda inicjatywa obywatelska określająca zadanie, które przyczynia się do pozytywnego rozwoju sołectwa i osiedla. Inicjatywą obywatelską może być, w szczególności projekt zadania, takiego jak: budowa, modernizacja lub remont elementu infrastruktury - z wyłączeniem wodociągów i kanalizacji; działanie mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców lub wydarzenie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.
Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec, który ma prawo wybierania do Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu. Zgłoszenie musi być podparte podpisami 10 mieszkańców gminy, którzy ukończyli 16 lat.
W roku 2019 w BO zwyciężyły takie zadania, jak:
- Budowa chodnika w ciągu drogi gminnej nr 580273K w miejscowości Chronów
- Modernizacja stadionu w Kobylu
- Remont drogi wewnętrznej po działkach gminnych przysiółka Skotnica – Nowy Świat w miejscowości Królówka
- Remont i rozbudowa placu zabaw z elementami siłowni przy Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce
- Remont posadzek w garażach budynku OSP w Nowym Wiśniczu
- Położenie nowej nakładki asfaltowej na drodze gminnej w miejscowości Stary Wiśnicz na odcinku od Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II do Plebanii