Budżet obywatelski Nowy Targ 2019: zasady
W roku 2019 mieszkańcy Nowego Targu na zadania w budżecie obywatelskim mieli do dyspozycji 500 tys. zł, czyli o połowę mniej, niż rok temu.
Zgłaszane zadania do BO muszą być zgodne z prawem, ogólnodostępne, zlokalizowane na terenie stanowiącym własność Miasta Nowy Targ lub na terenie, do którego miasto Nowy Targ będzie posiadało tytuł prawny oraz możliwe do wykonania w jednym roku budżetowym.
W tegorocznej edycji zrezygnowano z podziału na okręgi. W latach ubiegłych miasto dzielono na 4 okręgi.
Uprawnionymi do zgłaszania zadań i głosowania są mieszkańcy Miasta Nowy Targ, którzy najpóźniej w dniu złożenia wniosku o realizację zadania ukończyli 16 rok życia. Każde zgłoszone zadanie wymaga poparcia co najmniej 15 mieszkańców Miasta Nowy Targ, którzy ukończyli 16 rok życia. Poparcie wyrażane jest w formie własnoręcznego podpisu na liście poparcia konkretnego zadania. Każdy mieszkaniec miasta może złożyć lub poprzeć więcej niż jeden projekt zadania.
W 2019 roku w BO wygrały takie zadania, jak:
- Aktywizacja kulturalna i sportowo-rekreacyjna mieszkańców Parafii pw. św. Jana Pawła II
- Bezpieczeństwo przede wszystkim - szkolenia z pierwszej pomocy trzecia edycja. Wsparcie działań poszukiwawczo - ratowniczych OSP Nowy Targ i Grupy Podhalańskiej GOPR
- Nowotarski rower miejski
- Piracki Plac Zabaw - doposażenie Nowotarskiej Strefy Relaksu
- Niewidomi nie gryzą
- Nowotarski festyn na osiedlu Niwa
- Gimnastyka AQUA dla Seniorów