Budżet obywatelski Nowa Sarzyna 2018

Edycja budżetu:

2018

Budżet obywatelski Nowa Sarzyna 2018: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 01.06.2018 - 15.06.2018
  2. Głosowanie 11.08.2018 - 31.08.2018
  3. Realizacja projektów 31.12.2019

Budżet obywatelski Nowa Sarzyna 2018: zasady

Na Nowosarzyński Budżet Obywatelski przeznaczona została kwota 50 000 zł. Koszt realizacji pojedynczego projektu nie może przekroczyć 1/2 kwoty przeznaczonej na zadania w Budżecie Obywatelskim.
Środki z Budżetu Obywatelskiego można przeznaczyć zarówno na inwestycje tj. budowa, modernizacja lub remont elementu infrastruktury miejskiej, jak również na finansowanie działań mających na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców oraz wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Ważne, aby zgłaszane projekty były zgodne z prawem oraz mieściły się w granicach kompetencji miasta Nowa Sarzyna.

W tegorocznej edycji łącznie oddano 58 głosów. Zrealizowane zostaną dwa projekty:
- budowa parkingu przy ilicy profesora Tołpy w Nowej sarzynie
- budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego na osiedlu nr 3Numer edycji:
2
Kto może głosować:
tylko os. zameldowane tylko pełnoletni

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie

Lokalizacja: ul. Kopernika 1, 37-310 Nowa Sarzyna Telefon +172413177
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości