Budżet obywatelski Niepołomice 2019

Edycja budżetu:

2019

Budżet obywatelski Niepołomice 2019: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 01.01.2019
  2. Realizacja projektów 01.01.2020

Budżet obywatelski Niepołomice 2019: zasady

W 2019 roku budżet obywatelski w Niepołomicach został zawieszony na jeden rok. Z informacji Urzędu Miasta w Niepołomicach wynika, że rok przerwy w BO, który gmina prowadziła od 2015 roku - w cyklu dwuletnim, przy czym rok realizacji obywatelskich projektów był jednocześnie czasem składania wniosków do kolejnej edycji przedsięwzięcia - jest efektem konieczności dostosowania regulaminu BO do nowych wymogów ustawowych.

Numer edycji:
5
Kto może głosować:
od 16 r.ż

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miasta i Gminy Niepołomice

Lokalizacja: Plac Zwycięstwa 13, 32-005 Niepołomice Telefon 12 250 94 04
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości