Budżet obywatelski Myślenice 2018: zasady
Rok 2018 jest drugim, w którym mieszkańcy gminy mogą sami zdecydować o przeznaczeniu części gminnego budżetu. Do ich dyspozycji oddano taką samą pulę środków jak podczas pierwszej edycji Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego tj. 846 520 zł.
Kto miał pomysł i zyskał poparcie co najmniej 20 osób (zameldowanych w danej miejscowości i mających ukończone 16 lat) mógł go zgłosić. Zgłoszono 57 zadań, które teraz poddawane są weryfikacji i sprawdzane pod kątem formalnym i prawnym. Będzie to trwało do końca sierpnia 2018 roku, po czym zostanie ogłoszona lista projektów poddanych pod głosowanie i odbędzie się głosowanie.
Zgłaszać można było projekty o charakterze ogólnomiejskim (na które mogą głosować wszyscy uprawnieni) oraz sołeckim (a w mieście – okręgowym).
W poprzedniej edycji zgłoszono więcej, bo 70 zadań, z których zdecydowana większość przeszła pozytywnie weryfikację i była poddana pod głosowanie. W głosowaniu wzięło udział ponad 8300 mieszkańców, co stanowi blisko jedną czwartą uprawnionych.
W roku 2018 zwyciężyły takie projekty, jak:
- Zwiększenie skuteczności ratownictwa i zmniejszenie strat po pożarowych poprzez wyposażenie strażaków OSP oraz GPR Myślenice w sprzęt Termowizyjny i Noktowizor,
- Dzieci są najważniejsze! - zakup i montaż podłoża syntetycznego,
- OSP Trzemeśnia - zakup Quada na ratunek życia i mienia lokalnych mieszkańców,
- Wyłożenie kostką alejki na cmentarzu w Borzęcie,
- Wyposażenie gastronomiczne i bieżące Domu Ludowego - Myślenice Górne Przedmieście,
- Renowacja głównej alejki na Cmentarzu Komunalnym w Osieczanach,
- Metamorfoza 5 sal lekcyjnych w Zespole Placówek Oświatowych w Głogoczowie poprzez wymianę regałów i szaf,
- Budowa alejki rowerowej - do odpoczynku zabawy oraz nauki jazdy na rowerze,
- Budowa bocznych alejek na cmentarzu w Jasienicy.