Budżet obywatelski Marki 2017: zasady
Budżet obywatelski, nazywany też partycypacyjnym, to forma konsultacji społecznych, w których mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta na zgłoszone bezpośrednio przez siebie przedsięwzięcia (zadania).
Marecki Budżet Obywatelski ma na celu budowę warunków dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Markach oraz zachęcenie mieszkańców do aktywności.
Maksymalny koszt proponowanego zadania nie może być wyższy niż 150.000 złotych.
By wziąć udział w konsultacjach nie trzeba być zameldowanym. Budżet obywatelski to forma konsultacji dla wszystkich, którzy mieszkają w Markach. Propozycja zadania musi zostać poparta podpisami co najmniej 25 mieszkańców Marek, którzy ukończyli 16 lat.
W tym roku propozycje można było zgłaszać od 15 do 30 czerwca, wypełniając formularz znajdujący się na stronie internetowej Urzędu Miasta Marki lub w filiach urzędu. Po weryfikacji projektów nastąpiło głosowanie nad pozytywnie ocenionymi pomysłami. Głosowanie przebiegło w terminie od 15 do 30 września 2017 r.
Głosować mogli mieszkańcy, którzy ukończyli 13 rok życia.
Wybrane, zwycięskie projekty: "Kulturalna Struga i Pustelnik – cykl plenerowych wydarzeń kulturalnych", "Źródełka Markowej Wody – dostęp do wody pitnej w przestrzeni publicznej", "Modernizacja placu zabaw przy Wrzosowej oraz budowa integracyjnego placu zabaw na skwerze ks. B. Markiewicza".