Budżet obywatelski Łowicz 2017

Budżet obywatelski Łowicz 2017: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 01.09.2017 - 30.09.2017
  2. Ogłoszenie listy projektów poddanych pod głosowanie 30.09.2017 - 10.11.2017
  3. Głosowanie 10.11.2017 - 11.12.2017
  4. Ogłoszenie wyników 11.12.2017 - 15.12.2017
  5. Realizacja projektów 01.01.2018 - 31.12.2018

Budżet obywatelski Łowicz 2017: zasady

Pod koniec 2017 roku mieszkańcy Łowicza wybierali po raz pierwszy w ramach budżetu obywatelskiego nie tylko inwestycje dzielnicowe, ale także jedną ogólnomiejską o wartości 300 tys. zł. Od 10 listopada do 11 grudnia łowiczanie mogli głosować papierowo oraz elektronicznie na 16 wcześniej zgłoszonych pomysłów.
Mieszkańcy os. Bratkowice większością głosów w formie papierowej postawili na poprawę bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 7. Dzięki tej decyzji w przyszłym roku ul. Młodzieżowej zostanie wzbogacona o przejścia dla pieszych i progi zwalniające. Poprawione zostanie także skrzyżowanie ul. Młodzieżowej z Tuszewską.

Mieszkańcy Starego Miasta chcą natomiast budowy parkingu oraz chodnika przy Przedszkolu nr 3. Ich sąsiedzi z Nowego Miasta wybrali montaż urządzeń fitness przy wygaszanej gimnazjalnej „jedynce”.

Na Zatorzu wybrano zaś powstanie placu zabaw z siłownią na os. Szarych Szeregów. Z kolei górczanie poparli budowę ul. Paderewskiego. Na os. Stefana Starzyńskiego najwięcej głosów uzyskał pomysł poszerzenia ul. Nowej na odcinku od ul. Akademickiej do dawnej siedziby ZGM wraz budową parkingu na rogu tych ulic.

W przypadku os. Dąbrowskiego większość głosujących chce powiększenia placu zabaw przy blokach 5 i 8 o tor dla rolkarzy i wrotkarzy oraz zainstalowanie tam urządzeń do ulicznego treningu. Na osiedlu Kostka wygrała natomiast budowa chodników w rejonie bloku nr 5.

Ciekawie było na Korabce. W głosowaniu papierowym zdecydowanie wygrał tam remont nawierzchni ul. Zielonej. W formie elektronicznej oddano na tę inwestycję o jednej głos mniej niż na rozbudowany projekt obejmujący m. in. modernizację placu zabaw pomiędzy blokami na ul. Armii Krajowej.

- Po zliczeniu wszystkich głosów wygrała jednak ulica Zielona - informuje Krzysztof Gałusa, szef osiedlowego zarządu Korabka.


Do nietypowej sytuacji doszło natomiast na Przedmieściu. Po wstępnej analizie wyników głosowania internetowego do burmistrza Krzysztofa Kalińskiego wpłynęło pismo zarządu osiedlowego z prośbą o weryfikację oddanych w ten sposób głosów.

Zakwestionowano dużą liczbę głosów oddanych na oświetlenie ścieżki zdrowia w Lasku Miejskim. Na 660 internetowych głosów ponad 90 proc. wskazywało tę właśnie inwestycję.

Głosowały na nią osoby, które mieszkają poza Łowiczem, np. w Łodzi i Warszawie. Przewodnicząca zarządu Magdalena Kłosińska w rozmowie z burmistrzem zastanawiała się nawet nad unieważnieniem głosowania w sieci. Stanęło jednak na tym, że członkowie władz osiedlowych Przedmieścia sami dokonają weryfikacji głosów i odrzucą te, które uznają za nieważne.

W głosowaniu papierowym na Przedmieściu wygrała budowa chodnika przy ul. Wygoda.


Wynik głosowaniu na Przedmieściu:

Zarząd osiedla Przedmieście w lutym poinformował władze miasta o wynikach głosowania na inwestycje, które zgłoszono do tegorocznego budżetu partycypacyjnego. Najwięcej głosów zebrał pomysł oświetlenia ścieżki zdrowia w miejskim lesie.

Mieszkańcy Przedmieścia jako ostatni w Łowiczu dowiedzieli się o wynikach głosowania, które zakończyło się już 11 grudnia ubiegłego roku. Podczas zliczania głosów członków osiedlowego zarządu zaniepokoił fakt, iż wiele z elektronicznych głosów oddanych na oświetlenie ścieżki zdrowia wysłano z podejrzanie wyglądających adresów mailowych.

Po przepychankach kompetencyjnych z ratuszem ustalono, że miasto pomoże zarządowi w weryfikacji głosów oddanych drogą elektroniczną. Przeprowadzona w urzędzie analiza zakwestionowała aż 416 z 656 przesłanych maili. Znaczna część z nich była wysyłana z tymczasowych kont internetowych założonych na zagranicznych serwerach.
Najwięcej odrzuconych głosów elektronicznych oddano na zwycięską inwestycję, która po weryfikacji zdobyła 146 głosów (elektronicznych i papierowych). Na drugim miejscu z 82 głosami uplasowała się budowa chodnika przy ul. Wygoda. Najmniej, bo 66 głosów, oddano na wyposażenie placu zabaw przy ul. Łyszkowickiej w sprzęt dla starszych dzieci oraz urządzenia do ćwiczeń fitness. Ten ostatni inwestycyjny pomysł zakładał także budowę boiska przy placu zabaw, ustawienie siatki zabezpieczającej i wyrównanie terenu.

- Regulamin głosowania na inwestycje zgłoszone do budżetu obywatelskiego jest dziurawy, jak szwajcarski ser i wymaga uszczelnienia zasad, aby nie dochodziło do tak niesmacznych i konfliktujących lokalną społeczność sytuacji, w których przeważająca większość oddanych głosów elektronicznych po weryfikacji jest odrzucana – uważa Robert Wójcik, radny miejski z łowickiego Przedmieścia.

Na ręce burmistrza Krzysztofa Kalińskiego złożył on wniosek o opracowanie nowych zasad i trybu głosowania. Jego zdaniem warto wziąć przykład z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego, gdzie na karcie do głosowania podane są jego zasady oraz rubryki do dowolnego podania danych osoby głosującej z numerem PESEL włącznie.

Potrzebę zmiany zasad głosowania widzi także włodarz miasta. Burmistrz Krzysztof Kaliński, o czym już pisaliśmy, przypomina jednak, że normą w społeczeństwie jest uczciwość, a nie jest brak i nie można z góry zakładać w regulaminie, że ktoś będzie próbował go obejść podczas głosowania.

Wybór inwestycji ogólnomiejskiej:

Kontrowersje wokół wyboru ogólnomiejskiej inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego 2018 były najgorętszym tematem pierwszego w tym roku spotkania Rady Miejskiej w Łowiczu. Kłótnię wywołał fakt, iż specjalna komisja weryfikacyjna, którą powołał burmistrz Krzysztof Kaliński, nie wybrała do realizacji inwestycji z największą liczbą oddanych na nią głosów.

Pod koniec ubiegłego roku mieszkańcy Łowicza wybierali po raz pierwszy w ramach budżetu obywatelskiego nie tylko inwestycje dzielnicowe, ale także jedną ogólnomiejską o wartości 300 tys. zł. Od 10 listopada do 11 grudnia łowiczanie mogli głosować papierowo oraz elektronicznie na 16 wcześniej zgłoszonych pomysłów.

Najwięcej, bo 701 głosów zdobył projekt złożony przez Stowarzyszenie Łowickie.pl, w którego skład wchodzą m. in. miejscy radni opozycyjni Mariusz Siewiera i Paweł Pięta. Zaproponowało ono utworzenie na błoniach nad Bzurą rodzinnego parku rozrywki, obejmującego tor pumptrackowy dla rowerzystów, rolkarzy i desko-rolkarzy oraz park linowy.

Drugie miejsce z 609 głosami przypadło natomiast w udziale pomysłowi powstania tam placu do minigolfa, wyciągu saneczkowego oraz „Góry Frajdy”, na którą złoży się podest na tzw. „górce” ze zjeżdżalnią i schodami. Pomysłodawcą tej ostatniej jest koalicyjny radny Krystian Cipiński.

Po bliższym przyjrzeniu się nadesłanym mailom zakwestionowano aż 542 głosy elektroniczne, które oddano na trzy obywatelskie propozycje inwestycyjne: park rozrywki (293 zakwestionowane wiadomości poczty elektronicznej), „Góra Frajdy” (126 takich przypadków) oraz oświetlenie ścieżki zdrowia w lesie miejskim (123 budzące wątpliwości maile).

W efekcie zmienił się zwycięzca.

Numer edycji:
4
Kto może głosować:
od 16 r.ż tylko os. zameldowane

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski w Łowiczu

Lokalizacja: ul. Stary Rynek 1, 99-400 Łowicz Telefon 468309151
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości