Budżet obywatelski Kościerzyna 2017

Edycja budżetu:

2017

Budżet obywatelski Kościerzyna 2017: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 04.05.2017 - 30.06.2017
  2. Głosowanie 01.08.2017 - 30.09.2017
  3. Realizacja projektów 01.10.2018 - 31.12.2018

Budżet obywatelski Kościerzyna 2017: zasady

Projekty składane były do dwóch okręgów (I i II) obejmujących wskazane ulice Miasta Kościerzyna, wg miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej, zgodnie z załącznikiem. Łączna pula środków wynosi 500.000 zł, po 250.000 zł dla każdego okręgu.
Zgłoszony projekt dotyczy wyłącznie okręgu, w którym zamieszkuje osoba go zgłaszająca.
Zgłaszane były zarówno projekty dotyczące realizacji inwestycji (infrastrukturalne), jak i projekty o charakterze społecznym.

17 propozycji zgłosili mieszkańcy Kościerzyny do BO 2017. Większość propozycji dotyczyło inwestycji – jak remonty ulic czy budowa chodników m.in. przy ulicy Dunikowskiego, Chojnickiej czy Skarszewskiej. Był też pomysł na nowy plac zabaw przy Kaplicznej i stworzenie ogródka sensorycznego przy ulicy Brzechwy. Górny limit to 150 tysięcy złotych. W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy Kościerzyny mogli również zgłaszać inwestycje dotyczące spraw społecznych. – Wpłynęły do nas dwa takie wnioski – mówiła Ewa Chmielecka.

Ostatecznego wyboru mieszkańcy Kościerzyny dokonali podczas głosowania internetowego Głosowanie na najlepsze obywatelskie projekty odbywał się od 1 sierpnia do 10 września.

Po głosowaniu mieszkańców podjęto decyzję o zabezpieczeniu środków na realizację sześciu zadań.

Dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego na Osiedlu Tysiąclecia w Kościerzynie powstanie nowy plac zabaw i mini siłownia. Koszt tego przedsięwzięcia szacuje się na niespełna 125 tys. zł.

Wśród wybranych do realizacji inwestycji znalazł się też plac zabaw w parku nad Jeziorem Kaplicznym ( szacunkowy koszt 100 tys. zł).

Z kolei 38 tys. zł planuje się przeznaczyć na urządzenie terenu rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych w pobliżu ul. Orzeszkowej i ul. Gałczyńskiego.

W ramach budżetu sfinansowane zostaną również inwestycje drogowe. Około 150 tys. zł zaplanowano na położenie asfaltu na ul. Dunikowskiego, natomiast przy ul. Franciszka Marchewicza powstanie nowy chodnik. Na ten cel przeznaczonych zostanie 70 tys. zł. Nowy chodnik powstanie też przy ul. Skarszewskiej przy ogródkach działkowych (szacowany koszt 20 tys. zł).

Numer edycji:
1
Kto może głosować:
od 16 r.ż tylko os. zameldowane

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miasta Kościerzyna

Lokalizacja: ul. 3-go Maja 9a, 83-400 Kościerzyna Telefon 58 686 59 80
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości