Budżet obywatelski Kartuzy 2018

Edycja budżetu:

2018

Budżet obywatelski Kartuzy 2018: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 02.05.2018 - 04.06.2018
  2. Głosowanie 10.09.2018 - 24.09.2018
  3. Realizacja projektów 01.01.2019 - 31.12.2019

Budżet obywatelski Kartuzy 2018: zasady

Mieszkańcy Kartuz po raz kolejny mieli szansę wpłynąć na swoje otoczenie, realizując projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.
Planowana kwota wydatków - łącznie 200 000 zł, z rozbiciem po 50 000 zł na realizację zadań o charakterze lokalnym.

Okazało się, że mieszkańcy Kartuz najchętniej głosowali na place zabaw, remont ulicy Bursztynowej i ulepszenie dojazdu na os. XX-lecia.

Oto wyniki - projekty, które zostaną zrealizowane w ramach 2. edycji kartuskiego Budżetu Obywatelskiego:

* Nowy Plac Zabaw O. Sikorskiego 4 w Kartuzach - modernizacja istniejącego placu zabaw poprzez montaż nowych urządzeń takich jak: huśtawka podwójna standard/pampers, karuzela tarczowa ze stolikiem, bujak sprężynowy, zestaw zabawowy, ławka na stelażu metalowym z oparciem (obszar 3) - szacunkowy koszt 50 tys. zł

* Nowy Plac Zabaw O. Wybickiego 9-10 w Kartuzach - modernizacja istniejącego placu zabaw poprzez montaż nowych urządzeń takich jak: huśtawka podwójna standard/pampers, huśtawka bocianie gniazdo, karuzela tarczowa ze stolikiem, bujak sprężynowy, zestaw zabawowy (obszar 4) - szacunkowy koszt 50 tys. zł

* Modernizacja odcinka ulicy Bursztynowej w Kartuzach poprzez położenie masy bitumicznej/asfaltu lub w inny możliwy sposób (obszar 1) - szacunkowy koszt 50 tys. zł

* Utwardzenie terenu celem poszerzenia i ulepszenia dojazdu do budynków Wspólnot Mieszkaniowych przy os. XX-lecia II RP 10 i XX-lecia II RP 11 w Kartuzach - poszerzenie o 5 m za pomocą kostki brukowej istniejącego dojazdu w celu ułatwienia utrzymania porządku i czystości w obrębie nieruchomości oraz na działce 42/16. Zniwelowanie nierówności na działce 42/16 oraz 42/15 (warstwa asfaltu), poprawa bezpieczeństwa mieszkańców (obszar 2) - szacunkowy koszt 39 953 tys. zł

UWAGA! BO 2019 w Kartuzach! Prace nad konsultacjami w ramach budżetu obywatelskiego Kartuz zostały zawieszone. Jest to efekt unieważnienia przez wojewodę pomorskiego kartuskiej uchwały o tymże budżecie.
W efekcie, ze względu na liczne komplikacje i niepewności związane z realizacją budżetu obywatelskiego w takiej formie (a także brak obowiązku przeprowadzania go w Kartuzach), zamiast tego burmistrz Gołuński postanowił się po prostu spotykać z mieszkańcami, podobnie, jak to jest w przypadku Funduszu Sołeckiego.


Numer edycji:
2
Kto może głosować:
tylko pełnoletni

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd gminy Kartuzy

Lokalizacja: Hallera 1, 83-300 Kartuzy Telefon 58 694 51 60
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości