Budżet obywatelski Dąbrowa Górnicza 2017: zasady
W ciągu czterech lat funkcjonowania Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego powstały 244 projekty, które wymyślili, pomogli opracować i wybrali mieszkańcy 35 dzielnic Dąbrowy Górniczej.
Początkiem wyboru projektów w budżecie obywatelskim 2.0 są spotkania animacyjne. To wstęp do wypracowania wspólnej wizji dzielnicy, jak również okazja do zaprezentowania założeń i zasad funkcjonowania DBP 2.0 oraz poznania animatora dzielnicy. Zajmują się tym animatorzy (dokładnie 8), pomiędzy których podzielone zostały wszystkie dzielnice miasta. 31 marca – 18 kwietnia to czas zgłaszania projektów. Od maja do września trwają tak zwane Dzielnicowe Fora Mieszkańców, na których omawiane są wybrane projekty do realizacji, są też weryfikowane przez Urząd Miejski, pod kątem możliwości ich realizacji. W listopadzie ogłaszane są uzgodnione przez mieszkańców w dzielnicach projekty, które będą realizowane. Tam, gdzie nie uda się uzyskać kompromisu, organizowane jest głosowanie.
W tegorocznej edycji głosowanie odbyło się jedynie w dzielnicy Błędów. Pod głosowanie trafiły dwa projekty. Mieszkańcy wybrali projekt „Remiza OSP i Miejsce Spotkań- projekty połączone”, na który swój głos oddało 319 osób.