Budżet obywatelski Człuchów 2018

Edycja budżetu:

2018

Budżet obywatelski Człuchów 2018: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 01.06.2018 - 31.08.2018
  2. Weryfikacja prawno-merytoryczna złożonych wniosków 31.08.2018 - 14.09.2018
  3. Głosowanie 21.10.2018
  4. Realizacja projektów 02.12.2018

Budżet obywatelski Człuchów 2018: zasady

W celu zwiększenie udziału mieszkańców Gminy Miejskiej Człuchów w procesie decydowania o sprawach dotyczących ich najbliższego otoczenia, a także chcąc podkreślić, jak ważna jest rola członków wspólnoty samorządowej w procesie stanowienia prawa i planowania zadań Burmistrz Człuchowa ogłosił nabór wniosków z propozycjami przedsięwzięć inwestycyjnych o charakterze lokalnym do Człuchowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

Przewidywana kwota przeznaczona na zadania inwestycyjne to było 150 tys. zł. Dofinansowanie jednego zadania to kwota od 10 tys. zł do maksymalnie 45 tys. zł.

W Człuchowie było 11168 osób uprawnionych do głosowania. Na spacer do urzędu miejskiego i oddanie głosu zdecydowało się jednak tylko 625 człuchowian. Oznacza to, że frekwencja wyniosła zaledwie 5,59 proc. To niewiele, chociażby w porównaniu do Debrzna i Czarnego, gdzie głosowanie odbywało się kilka tygodni temu. W Czarnem frekwencja wyniosła prawie 20, w Debrznie przekroczyła 17 procent.

BO 2018 w Człuchowie - wyniki:
* Modernizacja skateparku w Człuchowie - miejsca spotkań i rekreacji dzieci i młodzieży - OSiR, ul. Szkolna 1
* projekt ratowniczy, czyli: Zwiększenie przeżywalności osób z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia w mieście Człuchów - zakup 4 Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych AED dostępnych przez całą dobę dla wszystkich mieszkańców oraz 5 apteczek medycznych w wybranych miejscach publicznych, a także cykl szkoleń Pierwszej pomocy Przedmedycznej dla mieszkańców Człuchowa - Rynek Miejski, Dworzec Kolejowy, Okolice Osiedla Młodych, Plaża OSiR
* na najniższym stopniu podium, ale z nagrodą w postaci dofinansowania i realizacji znalazła się inwestycja - Wybieg dla psów „Szczęśliwy pies” - OSiR przy stadionie miejskim lub teren przy ul. Jeziornej

Numer edycji:
5
Kto może głosować:
tylko pełnoletni

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski w Człuchowie

Lokalizacja: ul. Wojska Polskiego 1, 77-300 Człuchów Telefon 48 59 83 42 291
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości