Budżet obywatelski Bydgoszcz 2017: zasady
Zasada działania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego polega na wydzielaniu z budżetu miasta kwoty około 10 mln zł rocznie na realizację zadań zgłaszanych przez mieszkańców Bydgoszczy. Kwota ta jest dzielona proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na stałe na obszarze każdego z dwudziestu dziewięciu osiedli. Decyzję, które zadania zostaną zrealizowane, podejmują w głosowaniu mieszkańcy.
Mieszkańcy Bydgoszczy decydują o realizacji projektów za łączną kwotę prawie 10 mln zł.
Każdy bydgoszczanin może zgłosić dowolną liczbą projektów.
Aby zgłosić projekt należy podać w formularzu zgłoszeniowym: nazwę zadania, lokalizację, szacunkowy koszt zadania, opis zadania, imię, nazwisko i numer PESEL. Na formularzu należy złożyć podpis.
W ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski mogły być zgłaszane projekty, które:
- są możliwe do zrealizowania w trakcie roku budżetowego 2018,
- umożliwiają korzystanie z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców,
- są zlokalizowane na nieruchomościach, które należą do miasta Bydgoszcz i nieobciążonych na rzecz osób trzecich, z wyłączeniem sytuacji uzyskania zgody podmiotu zarządzającego nieruchomością – inwestycje mogą być realizowane tylko na terenach miejskich,
- których szacowany koszt nie przekracza limitu środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań na danym osiedlu.
W ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski nie mogą być zgłaszane projekty, które:
- zakładają wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej,
- warunkują realizację projektu od realizacji kolejnego etapu,
- są sprzeczne z planami Miasta Bydgoszczy.
Wszystkie zgłoszone pomysły zostaną zweryfikowane przez merytoryczne wydziały i jednostki Urzędu Miasta Bydgoszczy. Zespół do spraw weryfikacji projektów:
- sprawdzi czy projekt jest zgodny z zasadami określonymi w zarządzeniu,
- oceni czy projekt nie narusza obowiązujących przepisów prawa,
- sprawdzi techniczne lub technologiczne możliwości realizacji projektu,
- urealni kosztorys wskazany w formularzu zgłoszeniowym projektu, w tym uzupełni go o koszty wykonania oznakowania graficznego,
- sprawdzi czy urealniony i uzupełniony kosztorys nie przekracza limitu środków na dane osiedle,
- dokona analizy podniesienia kosztów eksploatacji wykonanego zadania
- sprawdzi wewnętrzną spójność poszczególnych elementów projektu, w szczególności jego nazwy, kosztorysu, skróconego oraz pełnego opisu.
Bydgoszczanie na pozytywnie zweryfikowane projekty mogli głosować przez cały październik. Na kartach do głosowania widoczne były również opinie Rad Osiedli dotyczące poszczególnych projektów. Zadania, które uzyskają największe poparcie bydgoszczan, a jednocześnie będą zgodne z limitami środków przeznaczonych dla poszczególnych osiedli, będą mogły zostać wprowadzone do budżetu miasta na 2018 rok.
W tym roku można było zagłosować na projekty do kwoty przeznaczonej na jedno wybrane osiedle – na przykład zaznaczyć trzy zadania, których wartość po zsumowaniu nie przekroczy środków na dane osiedle.
Projekty zwycięskie kierowane są do realizacji. Lista znajduje się pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/0BxB1Bzx8xn1ga3Z5Yjk5R3VMTDg/view