Budżet obywatelski Bukowno 2018: zasady
3. edycja Budżetu Obywatelskiego Bukowna (na rok 2018) ruszyła 1 lutego.
Budżet Obywatelski cieszy się w mieście coraz większym zainteresowaniem. W poprzedniej edycji głosowało 1336 osób, to o 30 proc. więcej niż za pierwszym razem. W sumie podczas dwóch edycji zrealizowano już 13 zadań ogólnomiejskich i 32 okręgowych. - Tworzy się grupa lokalnych liderów, którzy aktywnie promują swoje projekty i angażują w głosowanie coraz więcej osób - mówi Marcin Cockiewicz, sekretarz miasta.
Na trzecią edycję Budżetu Obywatelskiego zostało przeznaczone jak co roku 220 tys. złotych. Pieniądze na realizację wniosków podzielone są na dwie pule: 70 tys. złotych na zadania ogólnomiejskie i 131 tys. złotych na okręgowe. Tych wyznaczono sześć: Podlesie, Bór z Przeniem, Centrum Południe, Centrum Północ, Wodąca i Stare Bukowno z Przymiarkami. 19 tys. złotych pochłoną wydatki związane z organizacją, obsługą i promocją BO.
Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych w ramach BO są osoby stale zamieszkałe w Bukownie, które w roku edycji BO będą mieć ukończone 16 lat.
Każdemu uprawnionemu mieszkańcowi przysługuje prawo złożenia wniosków dotyczących 1 zadania okręgowego i 1 zadania ogólnomiejskiego.
Każdemu uprawnionemu mieszkańcowi przysługuje prawo oddania głosu na 1 zadanie okręgowe, finansowane w ramach BO zgłoszone i dopuszczone do głosowania w okręgu, w którym zamieszkuje oraz na 1 zadanie finansowane w ramach BO zgłoszone i dopuszczone do głosowania jako ogólnomiejskie.
W 2018 roku zwyciężyły m.in. takie zadania, jak:
- doposażenie jednostek OSP z terenu Miasta Bukowno w sprzęt niezbędny do udzielania pomocy na miejscu zdarzenia,
- doposażenie Filii MOK i OSP Bukowno w Borze,
- budowa FlowParku do street workoutu w Bukownie,
- budowa siłowni zewnętrznej "Aktywni na co dzień" oraz doposażenie placu zabaw "Leśne Marzenia".