Budżet obywatelski Bojanowo 2019

Edycja budżetu:

2019

Budżet obywatelski Bojanowo 2019: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 31.07.2019
  2. Głosowanie 23.09.2019 - 11.10.2019
  3. Realizacja projektów 01.01.2019 - 31.12.2019

Budżet obywatelski Bojanowo 2019: zasady

W Bojanowie w budżecie obywatelskim złożono 13 projektów i wszystkie przeszły do kolejnego etapu, czyli głosowania. Łączna wartość tych projektów wynosi ponad 420 tysięcy złotych. A do wydania jest rekordowe w tym roku - 100 tysięcy złotych. Wśród projektów można wyróżnić 10 tzw. twardych i 3 związane z formą spędzania wolnego czasu. Głosować można m. in. na wyczyszczenie stawu, zakup stołu to tenisa, wymianę ogrzewania na bardziej efektywne, czy lawendową manufakturę, a nawet wykup parasola licencyjnego. Każdy mieszkaniec znajdzie wśród projektów coś dla siebie.

Poniżej lista projektów:
1. „Aktywne sołectwo Giżyn” - zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Giżynie, miedzy innymi stoły do tenisa, piłkarzyki, dart, kosze do gry w koszykówkę, bilard, cymbergaj, piłki, zestaw łuczniczy, gry planszowe, projektor, ekran.
2. „Wyczyszczenie stawu” - Czechnów.
3. „Modernizacja systemu ogrzewania świetlicy w Gościejewicach poprzez zakup nowego pieca co oraz wykonanie instalacji co” - zakup nowego pieca spełniającego obowiązujące normy, modernizacja instalacji która umożliwi efektywne ogrzewanie świetlicy oraz remizy OSP.
4. „Rozbudowa placu zabaw na boisku sportowym w Tarchalinie” - rozbudowa Linarium o dwa ślizgi, zakup i montaż koszy na śmieci i stojaków na rowery, zakup i montaż urządzenia do siłowni zewnętrznej”.
5. „Remont drogi gruntowej o nawierzchni z tłucznia wraz z chodnikiem” – w Golinie Wielkiej: korytowanie, wykonanie nawierzchni z tłucznia drogi dojazdowej do posesji znajdujących się za blokami w Golinie Wielkiej.
6. „Smaki i smaczki Ziemi Bojanowskiej – zdrowa kuchnia regionalna” - projekt skierowany do wszystkich mieszkańców Gminy Bojanowo. Przewidywana liczba uczestników na danym etapie realizacji projektu – 100 osób. Głównym przesłaniem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia poprzez stosowanie zasad zdrowego odżywiania (profilaktyka, wykłady, spotkania z dietetykiem) w oparciu o kuchnię regionalną (warsztaty kulinarne, wycieczki edukacyjne). Efektem finalnym projektu jest wydanie książki kulinarnej z przepisami naszego regionu.
7. „Siłownia”: zakup i montaż urządzeń siłowni zewnętrznej w Sowinach.
8. „Wszystko robimy razem”: warsztaty w wioskach tematycznych (Warzywa w Dolinie Baryczy, Lawendowa manufaktura, Biskupianki w podróży, Katarzynowo), Dzień Biały w Kawczu.
9. „Poprawa jakości i efektywności oświetlenia ulicznego”: montaż 3 lamp hybrydowych solarno-wiatrowych w Sowinach.
10. „Gimnastyka i muzyka dla małego smyka” - projekt ma na celu doinwestować wszystkie grupy Przedszkola im. Misia Uszatka w Bojanowie w instrumenty muzyczne i sprzęt gimnastyczny.
11. „Wykup parasola licencyjnego dla 4 miejsc w gminie Bojanowo celem organizacji mobilnych spotkań przy ciekawym filmie” - projekt zakłada wykup parasola licencyjnego dla 4 lokalizacji (sala kina GCKSTiR, „Kulturalna Stajenka”, świetlica wiejska w Gołaszynie i Kawczu). Organizacja projekcji filmowych dla najmłodszych, spotkań tematycznych.
12. „Dostawa i montaż lamp solarnych w Pakówce” - zakup i montaż lamp hybrydowych solarno-wiatrowych przy drodze w kierunku przystanku autobusowego.
13. „zGRAne Bojanowo” - pierwszy etap projektu polegałby na zorganizowaniu warsztatów z grami planszowymi, zakup gier. Drugi etap to wyprodukowanie kilku mobilnych, wielkoformatowych gier planszowych. Trzeci etap to zorganizowanie pierwszego, dwudniowego konwentu gier planszowych w Bojanowie oraz organizacja mistrzostw w MÖLKKY.Numer edycji:
5
Kto może głosować:
tylko pełnoletni

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski w Bojanowie

Lokalizacja: Rynek 12, 64-200 Bojanowo Telefon 65 545 62 30
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości