Budżet obywatelski Bodzentyn 2017

Edycja budżetu:

2017

Budżet obywatelski Bodzentyn 2017: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 01.02.2017 - 28.02.2017
  2. Głosowanie 08.04.2017
  3. Ogłoszenie wyników 09.04.2017
  4. Realizacja projektów 01.05.2017 - 31.12.2017

Budżet obywatelski Bodzentyn 2017: zasady

W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybierali jeden z pięciu zgłoszonych projektów.

Z największym uznaniem bodzentyńskiej społeczności spotkał się projekt „Żyj zdrowo i aktywnie w Bodzentynie”, czyli budowa siłowni zewnętrznej, składającej się z kilku urządzeń do ćwiczeń oraz ławeczek. Na zwycięską propozycję głosowały 103 osoby (4 głosy uznano za nieważne). Autorami projektu są Inga Świderska i Milena Kudlińska, a szacunkowa wartość inwestycji to prawie 40 tysięcy złotych.

Mieszkańcy do wyboru mieli jeszcze 4 inne projekty: zagospodarowanie i wyposażenie przestrzeni zielonej Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych (63 głosy), wykonanie odwodnienia i przygotowanie podłoża do położenia nakładki asfaltowej przy ulicy Pasieka (27 głosów), doposażenie orkiestry, remont Ogródka Jordanowskiego, zakup tablicy informacyjnej (25 głosów) oraz remont nawierzchni chodników w części ulic Wąskiej i Podmurze (8 głosów).

- Budżet Obywatelski to idealna okazja dla mieszkańców, by sami zadecydowali, jakich inwestycji potrzebują najbardziej. Nasi mieszkańcy, jak widać z głosowania, stawiają na sport. W tej chwili rozważamy miejsce, gdzie powstanie siłownia- bierzemy pod uwagę dwie lokalizacje - albo w okolicach Rynku Górnego albo przy placu zabaw w pobliżu zamku. Będę się starał, by mieszkańcy już w wakacje mogli korzystać z siłowni - mówi Dariusz Skiba, burmistrz miasta i gminy Bodzentyn. - Oczywiście nie pozostawimy bez uwagi pozostałych wniosków - zaproponowane w nich inwestycje są mieszkańcom potrzebne. Będziemy starali się pozyskać pieniądze na ich realizację z innych funduszy - dodaje burmistrz.

Numer edycji:
1
Kto może głosować:
tylko pełnoletni tylko os. zameldowane

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd gminy Bodzentyn

Lokalizacja: ul. Suchedniowska 3, 26-010 Bodzentyn Telefon 41 31-15-010
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości