Budżet obywatelski Bierutów 2018

Edycja budżetu:

2018

Budżet obywatelski Bierutów 2018: harmonogram

  1. Składanie wniosków projektów 22.02.2018
  2. Głosowanie 13.04.2018 - 23.04.2018
  3. Realizacja projektów 31.05.2018 - 01.01.2019

Budżet obywatelski Bierutów 2018: zasady

Bierutów tworzy budżet obywatelski, w ramach którego mieszkańcy współtworzą budżet gminy, współdecydując o dystrybucji części środków publicznych, wydzielonych na realizację zadań własnych gminy; Miasta i Gminy Bierutów oraz wydatków na realizację zadań.
Realizacja tego projektu ma na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania gminą, łączenie elementów demokracji bezpośredniej i przedstawicielskiej oraz bezpośrednie współdecydowanie w sprawach gminy.
Realizacji projektu towarzyszy akcja informacyjno - edukacyjna, prowadzona wśród mieszkańców Miasta i Gminy Bierutów, która obejmuje, między innymi, przekazywanie informacji poprzez stronę internetową Miasta i Gminy Bierutów.
Zgłoszenie zadania do budżetu obywatelskiego wymaga poparcia co najmniej 10 mieszkańców Miasta i Gminy Bierutów.

Numer edycji:
2
Kto może głosować:
tylko os. zameldowane

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski w Bierutowie

Lokalizacja: ul. Moniuszki 12, 56-420 Bierutów Telefon +48 71 314 62 51
Przejdź na stronę Urzędu
zobacz wszystkie

Baza wiedzy

1. Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

2. Jaki jest cel procesu partycypacji?

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

3. Czy idea partycypacji dotyczy tylko miast?

Idea partycypacji ciągle się rozwija. Obecnie stosowana jest na różnych szczeblach administracji: nie tylko w miastach i gminach, ale również dzielnicach, osiedlach czy województwach.

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości