Zdrowy i prosty kręgosłup" - zakup bezinwazyjnego urządzenia do diagnostyki wad postawy ciała u dzieci i młodzieży

Autor pomysłu:
Tomasz Kocurek,
Status:
realizowany
Szacowany koszt:
242 490 zł
Lokalizacja:
Bielsko-Biała
Poparcie pomysłu: 3
Projekt „Zdrowy i prosty kręgosłup” to inicjatywa mieszkańców Bielska-Białej oraz pracowników Bielskiego Szkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej.

Skoliozy i wady postawy ciała u dzieci i młodzieży stanowią istotny problem społeczny (szacuje się, że u około 60-80% populacji występują zaburzenia postawy ciała). Duże znaczenie w procesie korekcji wady ma jej wczesne wykrycie i zdefiniowanie. Obecnie diagnostyka opiera się głównie na subiektywnej ocenie badającego oraz analizie rentgenowskich zdjęć kręgosłupa.

Projekt dotyczy zakupu bezinwazyjnego urządzenia do diagnostyki wad postawy ciała uczniów bielskich szkół i przedszkoli. Urządzenie „DIERS” jest efektem wielu lat pracy
i doświadczeń niemieckich oraz szwajcarskich lekarzy, fizjoterapeutów i naukowców. Umożliwia szybkie, obiektywne, a co najważniejsze bezpieczne dla zdrowia (bez konieczności naświetlania pacjenta promieniami rentgenowskimi) badanie przesiewowe w kierunku wykrycia wad postawy ciała. Wprawdzie zakup takiego urządzenia nie wyeliminuje całkowicie stosowania radiogramów, ale może znacząco ograniczyć potrzebę ich wykonywania.

Diagnostyka wad postawy ciała z wykorzystaniem „DIERS” opiera się na trójwymiarowej analizie kręgosłupa. To kombinacja najnowocześniejszej techniki optycznej i cyfrowego przetwarzania danych. Pomiar oraz analiza pleców i kręgosłupa pacjenta jak również różnic w długości kończyn dolnych jest szybki i bezdotykowy i w większości przypadków również automatyczny (bez użycia markerów). Wyniki pomiaru są bardzo dokładne, a dzięki błyskawicznej transmisji obrazu do komputera analiza danych następuje natychmiast po wykonaniu badania. Dzięki pomiarowi możliwa jest dokładna diagnoza ułatwiająca dobór możliwie najlepszej indywidualnej terapii.
Typ pomysłu:
profilaktyka
Dla kogo:
mieszkańcy całego miasta / całej gminy

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Lokalizacja: pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała Telefon +33 497 14 89

Dodając komentarze korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane wypowiedzi są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku (Link do https://www.facebook.com/policies)

Widzisz problem?

Jeśli realizacja tego pomysłu budzi Twoje wątpliwości