Budżet obywatelski 2018: Chcesz coś zmienić w mieście? Zgłoś to!

  • Gazeta Współczesna
Po raz czwarty mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje działań, które miasto powinno ująć w przyszłorocznym budżecie. Do wydania jest 400 tys. zł.

azda

Pomysły do budżetu obywatelskiego można składać do końca sierpnia mailowo lub osobiście w urzędzie miasta. Aby zgłosić projekt wystarczy wypełnić odpowiedni formularz (dostępny w urzędzie i na stronie internetowej magistratu).

A do podziału jest 400 tys. zł. Z tego 300 tys. zł zostanie przeznaczone na realizację działań inwestycyjnych, a 100 tys. zł na realizację zadań tzw. miękkich, czyli nie związanych z budową czegokolwiek, a raczej organizacją imprez, spotkań, wydarzeń kulturalnych.

- To już czwarta edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście - mówi Anna Szkoda, skarbnik miasta. - Nie różni się znacznie od poprzedniej. Największą zmianą jest jedynie to, że do budżetu obywatelskiego muszą być składane projekty związane z pełną realizacją działania, a nie np. przygotowanie dokumentacji projektowej, jak było dotychczas.

Oznacza to, że do budżetu obywatelskiego nie można zgłaszać np. przygotowania projektu remontu drogi, a cały remont łącznie z przygotowaniem projektu.

- Niewielkiej zmianie uległ też formularz zgłoszeniowy - mówi skarbnik. - Ale to tylko kosmetyczna zmiana. Wnioskodawca nie będzie musiał dwa razy wpisywać swoich danych jako wnioskodawca i osoba popierająca projekt.

Istotną zmianą, ale to już na etapie głosowania, będzie możliwość oddawania głosów drogą elektroniczną. Trwają właśnie prace, które mają to umożliwić, a jednocześnie zapobiec oddawaniu kilku głosów przez tę samą osobę.

Warto pamiętać, że aby zgłoszony projekt musi poprzeć 30 osób (łącznie z wnioskodawcą).

- Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do zgłaszania projektów, a później do ich wybierania - zachęca Anna Szkoda. - Nasi pracownicy chętnie służą pomocą przy wypełnianiu wniosków. Chętnie też udzielą niezbędnych porad.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości